Bebekler ne kadar anne sütü içmeli

Bebekler ne kadar anne sütü içmeli

Bebekler için anne sütünün önemi günümüzde gerek doktorların açıklamalarıyla, gerek kamu spotlarıyla anne adaylarına öğretiliyor. Bebekler ne kadar anne sütü içmeli derseniz, anne sütü ilk 6 ay zorunludur. Eğer annenin süt üretimi ile alakalı her hangi bir problem mevcut değilse, örneğin yetersiz anne sütü üretimi, anne sütünde iltihaplanma sorunu, düşük verimli süt üretimi ve benzeri; anne sütü ilk 6 ay boyunca çocuk tarafından tüketilmeli.

Bebekler ne kadar anne sütü içmeli

Doğanın en büyük mucizelerinden biri olan anne sütü, her çocuğun kendi ihtiyacını sağlayacak, bağışıklık sistemini dengeye sokacak ve hormon değerlerini doğru şekilde düzenleyecek seviyede.

Bebekler ne kadar süre anne sütü içmeli ?
İlk 6 ay sadece anne sütüyle beslenen bebeklerde 6 ila 12inci aylarda ek gıdaya geçiş önerilir. Annenin süt üretme potansiyeline bağlı olarak bir sene boyunca ek besinlerle birlikte bebeğin anne sütü tüketmesi, doktorlarca önerilendir. Bununla birlikte 6. aydan sonra anne sütüne ek takviye olarak inek sütü de verilebilmektedir ki anne sütü ile inek sütü içerdiği su oranları itibariyle aynı olup çocuğun 6. aydan sonraki temel ihtiyaçlarının karşılanmasında destek olan bir yapıdadır.

Bebekler bir günde ne kadar anne sütü içmeli ?
Annelerin en çok merak ettiği konulardan biri olan günlük anne sütü tüketimi konusunda aslında tam bir değerden bahsetmek mümkün değildir. Özellikle ilk 3 hafta her hangi bir rutin arayışı ya da süre kısıtlaması olmaksızın bebeğiniz acıktığı her anda emzirebilirsiniz. 3. Haftadan sonra bebek ve annesi arasında bir rutin oluşur.

Annelerin rutin oluşması sürecindeki en temel hatalarından biri bebeklerinin 15 dakika süt emdikten sonra uyumaları durumunda bebeğin aç kaldığını düşünmeleridir. Bebek eğer beslenmeden sonra bölünmeden 2-3 saatlik bir uyku uyuyabiliyorsa yeter miktarlarda anne sütünü almış demektir. Bununla birlikte bu rutin içinde kilo problemi yaşıyorsa bir doktora başvurmanız önerilir.

Emzirme süreçleriyle alakalı bilinmesi gereken en önemli nokta ise ilk 3 gü annelerin süt akış hızını arttırmak amacıyla iki göğüsten birden bebeklerini emzirtmeleridir. 3. Gün’ün sonunda tek göğüse geçtiklerinde farkı kendileri de görebilecekler.

Şimdi bir yorum yapmak ister misin?