CİLT GÜZELLİĞİ

CİLT GÜZELLİĞİ

Bu makalemizde cilt güzelliği nedir, cilt güzelliği için ipuçları, cildimizi nasıl korumalıyız gibi konulara ele alacağız.

Cildimiz dış etkenlerden zarar görebileceği gibi yediğimiz yiyecek içeceklerle de zarar görebilir.Yaş ilerledikçe oluşan cilt problemlerine teknolojinin gelişmesiyle kozmetik alanda da tıbbi alanda da en son yenilikleri kullanabiliyoruz.Leke tedavisi, gençleşme, estetik gibi alanlarda  bir çok olanaklar mevcut.Fakat Cilt Güzelliği için beslenmemizi çoğu zaman ihmal ediyoruz.Sigara ve alkol tüketimi iç organlarımıza zarar verdiği kadar, cildimizde de bozulmalara,cildin hızlı yaşlanmasına,mat görünümüne neden olur.Kesinlikle uzak kalmakta fayda var..

Cilt Güzelliği İçin Ne Yapmalıyız ? Nasıl Beslenmeliyiz ?

Taze sebze ve meyveleri tüketmek sağlıklı ve doğru olan beslenme şeklidir.Ağırlıklı olarak sebze meyve tüketmek ;cilde ışıl ışıl sağlıklı bir hava verir.Esnekliği artar, hücre yenilenmesi ve onarımı daha hızlı olur..Biliniyor ki sebzeler pişirilme esnasında vücudumuz için gerekli olan besin maddelerinin çoğunu kaybediyor..

Yeşil sebzeler tüketildiğinde vücuttan toksinlerin atılımında yardımcı oluruz.

Cilt esnekliğini sağlamak için C vitamini ; orman meyveleri,narenciye ve kivide bol miktarda bulunur.Maydanozda da bol miktar da C vitamini bulunur.

Saçın beyazlamasını engelleyen çinko ,;bol miktar da kabak çekirdeği ve zencefil de bulunur.

Dokuların yenilenmesi için lahana, sarmısak,soğan, brokoli gibi sülfür yönünden zengin gıdaları tüketmek,

E vitamini ; kabuklu yemişler ve tohumlar da, zeytinde ve elbette ki taze yeşil sebzelerde bol miktarda bulunur.Hücre zarlarının korunmasın da çok faydalıdır.

Silika ; domates, salatalık ve taze biberde, yulaflı ürünlerde mevcuttur.Cilt elastikiyeti açısından çok önemlidir.Kemiklerinizi güçlendirir, sağlıklı tırnak ve parlak saçlara sahip olmanızı sağlar.

Maden suyu ; içerisinde bulunan zengin minerallerle özellikle sindirim sistemini çalıştırıyor.Kemik ve diş sağlığı için tüketilmesinde fayda var..Bizim ülkemizde zengin maden suyu kaynakları olmasına rağmen, hak ettiği değeri görememiştir.

Ve hepsinden de önemlisi su tüketimidir.Su gerçekten de hayattır.Bol süketimi hem cildimizin nem oranını artırır hem de toksinlerin atımını kolaylaştırır.Cildimizi daha parlak ve genç tutar.Gün içinde tüketilen kahve, çaay gibi içecekler suyun yerini asla tutmaz ama su içimini bize unutturur..Göz önünde bulunduracağınız bir pet şişe hatırlamanızı kolaylaştırabilir..

Güzel Parlak Bir Cilt İçin 8 Gıda

Farklı vitaminler, mineraller ve otlar cilt görünümünde çarpıcı bir fark yaratabilir..Nasıl mı?

Uygun besin maddelerini tüketerek cildiniz için parlak, pürüssüz, sihirli bir dokunuş sizin elinizde..Bu sekiz gıdayı deneyin ve farkı kendiniz görün!

1-İstiridye : İstiridye, cilt hücre yenilenmesi ve onarımına yardımcı olan çinko bakımından mükemmel bir kaynaktır.Çinko aynı zamanda tırnak, saç ve göz sağlığı için de çok faydalıdır.

2-Yumuşak Meyveler : Karpuz, kavun, çilek, kızılcık, ahududu gibi meyveler, hücresel yenilenmeyi artırır.Ve serbest radikalleri nötralize ederek hücre hasarını önlemeye yardımcı olan Ellagic Asit bakımından oldukça zengindir.Siyah ahududu toplam ellagic asit yönünden en yüksek meyvedir.

((Serbest radikaller ; vücudun oluşturduğu zararlı moleküllerdir.Genelde stres altındayken veya zararlı güneş ışınlarına maruz kalındığında ortaya çıkar. Bununla birlikte kimyasal çeşitleri, alkol, kirli hava ve sigara tüketimi de serbest radikallerin oluşumuna neden olur.))

3-Portakal : Portakal da bulunan C vitamini cildin daha parlak ve dolgun görünmesini sağlar, kolojeni güçlendirir.

Collagen ( kolojen ) ; Cildin yaşlanmasını durduran, kırışıklıkları gideren, saç ve tırnakları güçlendiren doğal Aminoasittir.

Göz altlarında koyu halkalar, şişlik veya ince çizgiler varsa portakalı tüketerek mucizeye sizde şahit olun!

4-Badem : Bademin içerisindeki E vitamini, donuk ciltlere parlaklık verir.Serbest radikallerin vücudumuza ve cildimize vereceği zararları engeller.İçerdiği yağlı asitler, hücresel devir hızını artırır, yorgunluğu alır. Her gün bir avuç badem tüketilmesi cilt için de, vücudumuz için de çok faydalıdır.

5- Nohut : Nohut protein bakımından oldukça zengin bir besindir.Hücre büyümesi ve onarımı için gereken bazı amino asitleri parçalar.Bu da citte istenmeyen lekeler ve koyu izlere karşı oldukça etkilidir.

6- Somon : Omega-3 yağları baklımından zengin olan somon cilde nem kazandırır.Salgıladığı asitlerle pürüzlü, kuru ve lekeli ciltler için  iyileştirici özelliğe sahiptir.Ayrıca Omega-3 pürüzsüz, sıkı cilt için çok önemli olan kolajen ve elastin üretimini artırır.

7-Tam Tahıllar : Tahıllarda önemli olan işlem görmemiş ( esmer) hallerinde tüketilmesidir.İçerdiği B3 vitamini iltihabı önleyici maddeler sayesinde aknelerin ve kırmızı, lekeli cilt  oluşmasını engeller.

8- Kayısı : Bu meyve yendikten sonra Retinol e dönüşen Avitamini deposudur.Retinol, yeni hücre erütimine yardımcı olur..Sağlıklı cilt ve saçlar için oldukça gereklidir.

A vitamini yağda eriyen vitaminlerdendir.Balık yağında,tereyağı, yumurta sarısı, peynirde , kremada bullunur.

Sonradan A vitamini (retinol) e dönüşecek olan Beta karoten ve diğer karotenoidler ise yeşil yapraklı ve sarı sebze – meyvelerde, aynı zamanda tahıllarda bulunur..

Şimdi bir yorum yapmak ister misin?