Cilt Kuruluğu İçin Çözüm Önerileri

Cilt Kuruluğu İçin Çözüm Önerileri

Cilt kuruluğu ciltte gerilme hissi, kepeklenme, çatlak oluşması, kaşıntı ve pul pul soyulmalar ile kendini gösteren ve pek çok kişinin şikayetçi olduğu bir sorun. Bu yazımızda cilt kuruluğuna karşı çözüm önerilerini sizlerle paylaşıyoruz.

Cilt kuruluğu derinin üst tabakasında mevcut olan suyun azalması sonucu ciltte çatlama, kaşıntı ve kuruluğa neden olan, özellikle sık duş alan kişilerde görülen bir durum. Bunun yanı sıra rüzgar, klima, kimyasal maddeler, deterjanlar, sıcak su, giysilerden dolayı oluşan sürtünme ve sık sık uçak yolculuğu yapmakta cilt kuruluğunun sebepleri arasında yer alıyor. Bazı cilt hastalıkları, aşırı kilo kaybı ve ilerleyen yaşı da kuru cilt oluşumunun nedenleri arasında sayabiliriz.

Cildin renginin donuklaşarak gri beyaz bir hal alması, ciltte gerilme hissi, kepeklenme, çatlak oluşumu ve pul pul soyulmaların yanı sıra kaşıntı cilt kuruluğunun belirtileri olarak kabul edilmektedir. Cilt kuruluğu özellikle kollarda, bacaklarda ve gövdede ortaya çıkmaktadır. Özellikle kış aylarında dönemsel olarak cilt kuruluğu oluşmaktadır.

Cilt Kuruluğu İçin Çözüm Önerileri:

-Duşta geçirdiğiniz süreyi kısaltmalı ve duş aldıktan sonra kesinlikle cilt tipinize uygun nemlendiriciler ile vücudunuzu ve yüzünüzü nemlendirmelisiniz. Cildiniz hafif nemliyken sürdüğünüz nemlendiriciler, nemin daha uzun süre vücudunuzda kalmasını sağlar.

-Duş alırken kullandığınız sabunlar deriyi kuruttuğu için yağ ve gliserin oranı yüksek sabunlar ya da sabunsuz temizleyiciler kullanmaya özen gösterin.

-Soğuk havalarda dışarı çıkarken mutlaka eldiven takın. Yüzünüze nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin. Saçlarınızı da bir şapka ya da eşarp yardımıyla kapatmanız saçlarınızın da soğuktan etkilenmesini engeller.

-Klimalar da cildin kurumasında önemli bir etken. Bulunduğunuz ortamda klima kullanılıyorsa buhar cihazları ile ortamı nemlendirebilirsiniz.

-Kıyafetlerinizin çok dar olmamasına dikkat edin. Sürtünme sebebiyle deride kuruluk meydana gelebilir. Pamuklu kıyafetleri tercih edin.

-Son önerimiz ise beslenmenize dikkat etmeniz ve bol bol su içmeniz yönünde olacak. Meyve ve sebze tüketimi sağlıklı bir cilt için şarttır. Cildinizdeki kuruluğu kendi çabalarınızla gideremezseniz mutlaka doktora görünmelisiniz.

Şimdi bir yorum yapmak ister misin?