Cilt Kuruluğu Neden Oluşur?

Cilt Kuruluğu Neden Oluşur?

Cilt Kuruluğu Neden Oluşur?

Cilt kuruluğu zaman zaman hepimizin karşılaştığı bir problem. Özellikle kış aylarında artan cilt kuruluğunun soğuk havadan başka sebepleri de bulunmakta. Bu yazımızı okuyarak cilt kuruluğunun sebepleri ve nasıl çözüm üretebileceğinize dair bilgi edinebilirsiniz.

Cilt Kuruluğu Neden Oluşur?

-Bilhassa kış aylarında maruz kalınan soğuk hava cildin kurumasının en büyük sebeplerindendir. Sıcaklık seviyesi düştükçe havada bulunan nem oranı da düşmekte ve cilt kuruluğu ortaya çıkmaktadır. Ev ve iş yerlerinde kullanılan kalorifer ve diğer ısıtma sistemleri cildin daha çok kurumasına, pullanıp dökülmesine ve kaşınmasına yol açabilir. Bunun için en iyi çözüm yolu bir buhar makinesi kullanarak ortamdaki nem oranını arttırmak. Soğuk ve karlı havalarda dışarı çıkmadan önce yüzünüze krem sürüp, ellerinize eldiven takarak korunma sağlayabilirsiniz.

-Çık sıcak su ile alınan duşlar cildinizdeki doğal yağların kurumasına yol açar ve bunun sonucu olarak cildiniz kuru ve kaşıntılı bir hal alır. Duşta kalma süreniz uzadıkça cildinizin kuruma oranı da o derecede artar. Ilık su ile kısa süreli duşlar almayı tercih edin. Bunun yanı sıra duşta kullandığınız sabunun sert bir içeriğe sahip olmaması da önemli. Kuru ciltler için üretilmiş yumuşak sabunlardan kullanın.

-Duş alırken sert bir şekilde ovalayarak kese yapmak da cildin kurumasının başlıca sebepleri arasında yer alıyor. Kese yapmak yerine ellerinizle ovalayarak ya da yumuşak bir bez kullanarak yıkanın. Duştan çıktıktan sonra havluyla kurulanın ancak vücudunuzu hafif nemli olarak bırakın. Hafif nemliyken nemlendirici krem sürüldüğü takdirde nem vücutta çok daha uzun süre kalır. Yoğun içerikli bir nemlendirici vücudunuz için idealdir. Yüzünüz için kullanacağınız nemlendirici SPF 30 özellikli olursa güneşin zararlı etkilerinden de korunmuş olursunuz.

-Yaşlanma da cilt kuruması sebepleri arasında bulunuyor. Yaş ilerledikçe hormon seviyeleri de değişip cildin incelmesine ve kurumasına sebep oluyor. Yaşlanmanın etkilerini en aza indirgemek için her sabah vücudunuza ve yüzünüze mutlaka krem sürün. Kırışıklıkları engellemek için alpha-hydroxy asitleri veya retinol içeren kremlerden kullanabilirsiniz.

-Kıyafetlerinizi pamuklu ve ipekli kumaşlardan tercih etmeye çalışın. Yün ve polyester gibi kumaşlar vücudunuzun kaşınmasına yol açabilir. Nevresimlerinizi de pamuklu kumaşlardan kullanmanız isabetli olur.

-Tüm bu önerileri uygulamanıza rağmen cildiniz uzun süredir kuru ve kızarıksa, pul pul dökülüyorsa mutlaka doktora görünün. Bu belirtiler başka bir hastalığın habercisi olabilir.

Şimdi bir yorum yapmak ister misin?