Cilt Tiplerine Göre Maskeler

Cilt Tiplerine Göre Maskeler

Cilt Tiplerine Göre Maskeler

Yüz pürüzsüzlüğü için, uzmanlar çoğu zaman cilt tiplerine göre maskeler tavsiye ediyorlar.  Evde yapılabilecek yüz maskeleri ile cilt bakımı uygulamalarını yapabilirsiniz. Evde hazırlanan yüz maskeleri; hem malzeme teminleri, hem de ekonomiklikleri açısından sizlerin imdadına yetişir.  Evde yapılabilecek yüz bakımı uygulamalarında cilt tiplerine göre maske seçimleri konusunda hassas olmak gerekmektedir.

Evde Yapılabilecek Kolay Yüz Maskeleri 

Evde hazırlanan yüz maskeleri hemen hemen mutfağınızda her zaman bulunan birkaç tane doğal ve bitkisel ürünle hazırlanabilir. Kolay yüz maskeleri, yüz pürüzsüzlüğü için cildinizi temizler ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlarlar. Tüm bunları yaparken fazladan ücret ödemenize gerek kalmadan evde hazırlanabilecek cilt tipine göre maskeler kullanılabilir.

Evde yapılan yüz maskeleri siyah noktalar için de kullanılabilir. Kolay yüz maskesi yapımı inceliklerini biliyorsanız; yağlı ciltler için en büyük sorun olan biriken yağ tabakası alınabilir, kuru ciltlerde oluşan sivilceler veya gerginlikten kaynaklı kırışıklıklar pek ala azaltılabilir.

Cilt Tipine Göre Maskeler 

Kuru Ciltler için Doğal Maskeler

Kuru ciltler yağlı ciltlere göre çok daha fazla hassasiyetedir. Evde hazırlanan yüz maskeleri içerisinde kuru ciltler için doğal maskeler, işlevi itibari ile cilt temizlemenin ve cilt bakımının ana esası olan ciltteki ölü hücreleri temizlerken cilde de zarar verilmemesi gerekir.  Kuru ciltlerin en üst derisi ince ve narindir. Yağlı ciltlere oranla salgıladıkları yağ miktarı ve oranı azdır. Bundan dolayı kuru ciltlerin dışarıdan görüntüsü mat olur. Kuruluktan dolayı da balık derisi gibi pullanmalara ve deri soyulmalarına çok daha müsaittir. Kuru ciltlerin yağ oranı ve miktarı az olduğundan cilt gerginlikleri fazladır ve cilt kırışıklıkları fazladır.

Kuru Ciltleri Nemlendirici Maskeler 

 • Yumurta sarısı
 • Bal
 • Zeytinyağı

5-6 yemek kaşığı zeytinyağı , 4 çay kaşığı ve 1 yumurta sarısını karıştırdıktan sonra yüzünüze parmak uçlarınız ile masaj yaparak sürün. Yüz pürüzsüzlüğü için yapmış olduğunuz nemlendirici maskeyi yaklaşık 15-20 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkayarak çıkartın.

 Kuru Ciltler için Avokado Maskesi 

 • Tahmini olarak bir yemek kaşığı soyulmuş avokado
 • 3 çay kaşığı bal
 • 3-4 tane toz haline getirilmiş badem

Evde yapılabilecek yüz maskeleri yapımında kuru ciltler için avokado maskesi için önceden hazırladığınız malzemeleri iyice karıştırarak yüzünüze yine masaj yaparak sürün. Kolay yüz maskeleri tariflerinde dikkat ettiyseniz yüzünüze sürerken hafif masaj yapın diyoruz. Bunun sebebi kan dolaşımının hızlanması ve uygulama yapılacak bölgenin sürdüğünüz karışımın cilde daha iyi işlemesi için.

Yüzünüze sürdüğünüz avokado maskesini yaklaşık 25 – 30 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayın. Bir başka temizleme yöntemi de yüzünüzün pH dengesini sağlamak için, su ile seyreltilmiş elma sirkesi ile de yüzünüzü temizleyebilirsiniz.

Evde yapılabilecek yüz bakımı maskeleri kuru cilt bakımı yapıyorsanız eğer; alkolsüz tonik ile yüzünüzü sildikten sonra,  yağlı nemlendirici ile cilt bakımınızı sonlandırabilirsiniz.

Kuru Ciltler için Papatya Yağı Maskesi 

 • 40-50 gr soyulmuş avokado
 • 40 gr portakal suyu
 • 2 çay kaşığı süzme bal
 • 2 çay kaşığı pekmez
 • 6 damla papatya yağı

Kolay yüz maskesi yapımı için yukarıdaki malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra cildinize ve boyun bölgenize sürün.  Yaklaşık 25 dakika bekledikten sonra ılık su ile papatya yağı ile kuru cilt maskesini yıkayın.

Kuru ciltlerde yüz pürüzsüzlüğü için vermiş olduğumuz evde hazırlanan yüz maskeleri tarifleri ve uygulamalarından sonra nemlendirici krem ile cilt bakımı işlemlerinizi sonlandırabilirsiniz.

 Yağlı Ciltler için Doğal Maskeler 

Yağlı ciltler için doğal maskeler başlığındaki evde yapılan yüz maskeleri siyah noktalar için son derece faydalı sonuçlar vermektedir. Yağlı cildin yapısı gereği en büyük ihtiyacı, fazla üretmiş olduğu yağ miktarını azaltılması ve cilt üzerinde görünen parlak ve yağlı durumun normale döndürülmesidir.

Yağlı ciltler için maske evde yapılan doğal maskeler ile fazla oluşan yağı almaya doğru amaçlanmalıdır. Bundan dolayıdır ki yağlı ciltler için evde hazırlanan yüz maskeleri tariflerinde c vitamini ağırlıklı doğal ürünler tercih edilir.

 • 3 yemek kaşığı c vitaminli meyve suyu veya 6-7 adet çilek ezmesi
 • 2 yumurta akı

Yağlı ciltler için doğal maskeler içerisinde kolay yüz maskesi yapımı malzemelerini hazırladıktan sonra her zamanki gibi iyice karıştırmamız gerekir.  C vitamininden zengin cilt maskesi hazırlandıktan sonra parmak uçları ile yüzünüze sürüp 15-20 dakika kadar bekleyin. Bekleme süresi dolduktan sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın.  C vitamini ağırlıklı malzemeleri kullanmamızın sebebi ise c vitamininin yağ yakma özelliği olmasıdır.

Yağlı ciltler için maske evde yapılan diğer maskeler gibi doğal ve bulunması çok kolay malzemelerden oluşması dolayısı ile evinizde siz de kolay yüz maskesi yapımı için çok avantajlısınız demektir.

Normal Ciltler için Doğal Maskeler 

Evde yapılabilecek yüz maskeleri içerisinde hemen hemen en kolayı normal ciltler için doğal maskeler olduğunu söylemek isteriz. Çünkü yapısı ve görünümü gereği normal ciltler, problemsiz ve lekesiz ciltler sınıfındadır. Bundan dolayı da normal cilt tipine göre maskeler de yapması ve uygulaması kolaydır.

Yüz pürüzsüzlüğü için yapılacak olan cilt bakım maskesi için;

 • Yarım fincan zeytinyağı
 • 2 tatlı kaşığı elma suyu
 • 1 tane yumurta akı

Normal ciltlere evde yapılabilecek yüz bakımı için temin edeceğiniz yukarıdaki malzemeleri bir kapta iyice karıştırıp, yüzünüze yine parmak uçlarınız ile hafif masaj yaparak sürün. Yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra ılık veya çok soğuk olmayan su ile maskeyi yıkayın.  Normal ciltler için doğal maske kapsamında verdiğimiz bu karışım ve tarif ve uygulaması sonucunda; elma suyu sayesinde yüzünüzdeki ölü hücreler temizlenecek. Yumurta akı sayesinde cilt gözenekleriniz sıkılaşacak. Zeytinyağı ile de cilt nemliliğiniz sağlanacaktır.

Karma Ciltler için Doğal Maskeler 

Kolay yüz maskeleri hazırlanmasında karma ciltler için doğal maskeler hazırlığı için aslına bakarsanız hem yağlı cilt hem kuru cilt için kullanılan yöntemlerin ve malzemelerin karışımını uygulamanız gerekmektedir. Karma cilt, hem kuru hem de yağlı cilt bölümlerinden oluştuğundan hazırlayıp yapacağınız maske yağlı bölgeyi daha da yağlandırmasın, hem de kuru bölgeyi daha da kurutmasın mantığı ile olmalıdır. İşte bundan dolayı karma cilt tiplerine göre maske uygulaması önemlidir.

 • 5 – 6 toz halinde yulaf ezmesi
 • 2 tatlı kaşığı zeytinyağı

Karma Ciltler için Doğal Maske uygulamasında, hazırlamış olduğunuz yulaf ezmesini ve zeytinyağını iyice karıştırarak cildinize sürüp yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayın.

Bu maske sayesinde karma cilt tipi olan yüzünüzde T bölgesi dediğimiz bölgede yağlanma ve siyah nokta oluşumları azalıp, diğer bölgelerdeki kuru cilt yapısında olmasından dolayı pullanma olmayacaktır.

Evde hazırlanan yüz bakımı maskeleri içerisinde yukarıda sizlere cilt tiplerine göre maskeler tarifleri verdik. Bu tariflerden farklı olarak kimi zaman yüz pürüzsüzlüğü için farklı farklı ihtiyaçlar olabilir. Cilt tiplerine göre maske haricinde mesela ihtiyaçlardan biri yaşlanmanın etkilerine karşı maske uygulaması olabilir. Bunun için bir tek muzu bir kase içinde ezdikten sonra göz kenarlarındaki kaz ayakları denilen bölgeye ve ağzınızın kenarlarına sürdükten sonra yaklaşık 20 dakika bekleyip ılık su ile yıkayın.  Kolay yüz maskeleri içinde hemen hemen en basiti olan muz maskesi ile gözenekleriniz açılıp temizlenecektir. Sonrasında yumuşamış olan cildinizi az da olsa gerginleştirmek için soğuk su ile yıkayıp kurulayın.

Cilt Tiplerine Göre Maske 

Yazımızın bu bölümüne kadar sizlere özellikle kuru cilt tipine göre maske, yağlı cilt tipine göre maske, karma cilt tipine göre maske yapılması konularında bilgiler verdik. Yazımızın bundan sonraki bölümlerinde ise genel olarak cilt tiplerine göre maske yapımı ve bunları yüz pürüzsüzlüğü için evde yapılabilecek kolay yüz maskeleri olarak da vereceğiz

Evde Cilt Temizliği 

Eczaneden veya kozmetik ürün satışı yapılan yerlerden temine edebileceğiniz cilt tipinize göre olan temizleyici ile cildinizi temizleyebilirsiniz. Ancak bu konuda fazla para vermek istemeden evde pratik cilt bakımı içinde mutfağınızdaki ürünlerden birkaç tanesi veya sadece bir tanesi ile de kendi kendinize cilt bakımı için evde cilt temizliği yapabilirsiniz.

Hemen hemen her mutfakta bulunabilecek ya da kolayca alınabilecek doğal ürün olan yulaf ezmesini, havanda veya derince bir kapta iyice un ufak edecek şekilde ezin. Toz haline gelmiş olan yulaf ezmesini ılık su ile karıştırarak macun kıvamına gelecek şekilde karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze parmak uçlarınız ile masaj yapacak şekilde sürüp yaklaşık 20 dakika bekleyin. Sonrasında ılık su ile yıkayın.     

Hassas Ciltler için Bal Maskesi 

Bal maskesi evde yapılabilecek yüz bakımı uygulamaları içerisinde neredeyse en iyi ve kolayı olarak durmaktadır.

Benmari usulü ılıklaştırdığınız bir kaşık kadar balı parmak uçlarınız ile yüzünüze sürüp 15 dakika kadar bekleyin. Sonrasında ılık su ile yüzünüzü yıkayıp kurulayın.

Bu yazımızda sizlere; yüz pürüzsüzlüğü için evde yapılabilecek yüz bakımı uygulamalarında tercih edebileceğiniz cilt tiplerine göre maske tarifleri ve bunları nasıl uygulayacağınız konusunda bilgiler verdik.  Evde hazırlanan yüz maskeleri hem uygulaması kolay, hem de ekonomikliği açısından güzellik merkezlerindeki yaptıracağınız cilt bakımı uygulamalarından daha hesaplı olacaktır. Cilt tipinize göre göre öğreneceğiniz kolay yüz maskesi yapımı işlemleri sayesinde bir süre sonra cildiniz hem bakımlı hem de çok daha sağlıklı olacaktır.

Konu hakkında eğer sizlerin de tecrübeleri ve bizlerle paylaşacağınız bilgileriniz var ise, aşağıdaki yorum bölümüne lütfen yazın.

Şimdi bir yorum yapmak ister misin?