Bitkisel saç maskesinin tarifi ve yapılışı

Doğal Saç Maskeleri

Herkes tarafından beğenilmek, her bakımdan daha güzel görünmeye çalışmak yüzyıllar boyunca kadınların en çok önemsediği ve çeşitli yollara başvurmasını doğuran istekleridir. Güzelliğin ön plana çıkmasını sağlayan, kadına bu hissi yaşatan en önemli kaynak, saçlarıdır. Kadının karakterini ve duygusal modunu; saç şeklinden, renginden, modelinden anlayabiliyoruz. Bu denli önemli bir malzemeye sahip iken saçların korunması, daha sağlıklı ve ışıltılı görünmesi için çeşitli yollara başvurulması, göz ardı edilmemesi gereken bir ihtiyaçtır.

Saç kırılması, kepek sorunu, çabuk yağlanan ya da sağlıksız görünen saçlar için kimyasal pek çok ürünü günümüz şartlarında elde etmek mümkün. Fakat kimyasala karşı olan, doğallıktan yana olan kadınlar için doğal malzemelerden elde edilen ve rahatlıkla yapılabilen çeşitli ürünlerle de bu sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Zeytinyağı ve bal maskesi

Zeytinyağının çoğu faydasının yanında, saçlara uygulandığında saçta kepekleri azalttığı ve saça sağlıklı, ışıltılı bir görünüm kazandırdığı bilinmektedir. Ayrıca saçın daha hızlı uzamasını sağlar, saç dökülmesini azaltır ve saça doğal parlaklık kazandırır.

Yarım çay bardağı zeytinyağı ve bir çay bardağı süzme bal gerekli malzemeler… Zeytinyağı ile balı iyice karıştırıp 2-3 gün bekletin. Oluşan bu karışımla saç derinize masaj yapın ve sonrasında tarakla saç derinize hassas davranarak tarayın. Streç filmle başınızı sarın, yarım saat sonunda bol suyla saçlarınızı yıkayın.  Bu tedavi sayesinde saçlarınız doğal parlaklılığıyla sağlıklı görüntüsüne kavuşacaktır.

Bademyağı ve çay maskesi

Bilindiği gibi bademyağı antioksidan E vitamini açısından oldukça zengindir. Bu da saçlar için besleyici olduğunun bir kanıtıdır. Saçlar için başlı başına mucize olan badem yağıyla yapacağınız maskeler, pek çok saç problemi için olumlu sonuç almanızda yardımcı olacaktır.

Gerekli malzemeler; bir yumurtanın sarısı, bir çay bardağı demlenmiş çay, bir yemek kaşığı bademyağı, bir çay kaşığı limon… Malzemeleri iyice karıştırıp oluşan karışımı saç diplerinize masaj yaparak sürün. 10 dakika bekledikten sonra bol suyla ve şampuanla yıkayın. Bu maskeyle bademyağının saç güçlendirici, besleyici ve kırık oluşumunu önleyici etkisini görebilirsiniz.

Bal maskesi

Mucize besin bal saçları beslediği gibi saç dökülmelerine karşı da doğal bir çözümdür. Bu nedenle saçlar için uygulanan doğal maskelerin çoğunda karşımıza çıkabilir. Yapacağınız bu maske sayesinde saçlarınızın canlılığı ve sağlıklı görünümü sizi şaşırtabilir.

Bir çay kaşığı balı, 4 su bardağı suda eritin. Temiz ve ıslak saçlarınıza bu karışımı saç derisine değdirmeden, sadece saç uçlarına uygulayın. Saçlarınızı durulamadan kurulayın. Bu basit ve etkili yöntem sayesinde sağlıklı görünen parlak saçlara sahip olabilirsiniz.

Şimdi bir yorum yapmak ister misin?