Doğru fondöten seçimi nasıl olmalı

Doğru fondöten seçimi nasıl olmalı

Fotoğraflara baktığınızda yüzünüzde dalgalanmalar ve renk değişimleri görüyorsanız, yanlış fondöten seçmiş olabilirsiniz.

Doğru fondöten seçimi nasıl olmalı

Fondotenini doğru seçin

Çoğu kadın, fondöten konusunda doğru içeriği seçmesine rağmen kimi zaman yanlış tercihlerin kurbanı olabiliyor. Hatta birçoğu fondöten uyguladıktan sonra cildinin ne kadar kötü göründüğünün bile farkında değil. Eğer fondöten kullanmanın amacı cildi daha güzel ve pürüzsüz göstermekse, renk seçmen kadar doğru içeriği tercih etmek de oldukça önemli. İşe cilt tipinize uygun fondöten tercih ederek başlayabilirsiniz.

Yağlı bir cilt tipiniz varsa, su bazlı, yağlanma yapmayan ve kapatıcı özellikli bir fondöten seçmelisiniz, çünkü yağlı ciltlerin en büyük problemi açık gözenekler ve sivilcelerdir. Ancak kuru bir cildiniz varsa, su bazlı ürünler tercih etmeniz konusunda bir şart bulunmuyor. Cilt tipinizden sonra dikkat etmeniz gereken en önemli konu da ten renginizdir. Doğru fondöteni tercih etmek istiyorsanız, cilt renginizden en fazla 1-2 ton açık ya da koyu tonlarda bir ürün tercih etmelisiniz. Daha fazlası yüzünüzde maske varmış görünümü yaratabilir.

Doğru fondöten seçimi nasıl olmalı

Tüm bunların yanında dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta da yaşınızdır. Yaşınıza uygun ürünü seçmezseniz, sonuç tam bir fiyasko olabilir.  Burada işin sırrı, doğru fondöteni doğru yaşta kullanmakta saklı gibi görünüyor.

20’li yaşlar can sıkan birkaç sivilcenin dışında cildinizin en taze olduğu yaşlardır. Çünkü ciltte kolajen üretimi 20’li yaşlarda sekteye uğramadan devam eder ve dolayısıyla yüz ovali oldukça düzgün görünür. Pürüzsüz ve ışıltılı bir tene kavuşmanızın en kolay olduğu 20’li yaşlarda, ince yapılı renkli fondötenler sizi almak istediğiniz sonuca ulaştıracaktır.

Sivilceleri kapatmak için ise kremsi bir kapatıcı ürün kullanabilirsiniz.  Bu yaşlarda yüzünüzü yıkadıktan ve nemlendiricinizi uyguladıktan sonra yağ üretimini dengeleyici bir ürün kullanın. Böylece cildiniz en fazla yağ ürettiği bu yaşları, T bölgeniz parlamadan ve makyajınız dağılmadan geçirebilirsiniz.

30’lu yaşlardaysanız, ince çizgiler ve yıllar boyu maruz kaldığınız güneş hasarları yavaş yavaş cildinizde izlerini göstermeye başlayacaktır. Yeni yeni oluşmaya başlayan kırışıklıklarınızla savaşacak daha yoğun kapatıcı özellikte bir fondöten tercih etmeye özen gösterin. Alnınızdaki ve göz çevrenizdeki ince çizgilerin belirginliğini azaltmak için cildinize silikon içeren bir serum uygulayabilirsiniz. Böylece cildiniz pürüzsüz görünecektir.  Ayrıca bu yaşlarda cildinize düzenli olarak nemlendirici uygulamayı da ihmal etmeyin, çünkü ilerleyen yaşlarda en çok ihtiyacının olan şey nem olacaktır.

Yaşınız ilerledikçe cilt sorunlarınız da artacaktır. Kırışıklıklar ve güneş lekelerinin daha yoğun olarak göze çarptığı 40’lı yaşlarda ise, cildinizin en çok ihtiyaç duyduğu şeyi yani nemi, cildinize vermeyi unutmayın. Orta kapatıcılıkta, cildinizi nemlendirecek ve yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olacak içeriklere sahip bir fondöten, sizin için en uygun seçenek olacaktır. Bu yaşlara geldiğinizde, çantanızda mini boy bir nemlendirici bulundurmayı ihmal etmeyin, çünkü 40’lı yaşlarda nem yetersizliğinden şikayetçi olabilirsiniz.

Yanınızda taşıdığınız nemlendiricinizi, kuruyan bölgelere uygulayarak fondöteninizi yeni sürülmüş kadar taze durmasını sağlayabilirsiniz.

Şimdi bir yorum yapmak ister misin?