Gözaltı morlukları için doğal maske

Gözaltı morlukları için doğal maske

Balkabağı çekirdeği maskesi

Balkabağının en bilinen özelliği, çok miktarda beta karoten içermesidir. Ayrıca havuç ve çoğu sebze meyvelerin turuncu renkli olmasının kaynağıdır. Karoten, karaciğerde depolanır ve gerekli olduğu zaman A vitaminine dönüşebildiğinden provitamin sayılır. Cildimizi oluşturan yüzey dokunun kendini yenileyip onarması için gerekli bir vitamindir. Bal kabağı çekirdeği ise cilt sağlığı için ihtiyaç olan omega3 ve omega6 kaynağıdır. Cilt için sayısız faydasını sayabileceğimiz balkabağı çekirdeği ile maske yaparak cildinizdeki lekelerden kurtulmanız mümkün.

1 çay kaşığı balkabağı çekirdeği

1 tatlı kaşığı süt

1 çay kaşığı bal kullanacağınız malzemeler…

1 tatlı kaşığı sütün üzerine havanda ezilmiş bal kabağı çekirdeklerini ekleyip karıştırın, balı da ekleyip karıştırdıktan sonra 3 saat dolapta bekletin.

Bu formül sayesinde hem cildinizdeki lekelerden, gözaltı morluklarından kurtulabilir hem de cildinizin sıkılaştığını hissedebilirsiniz.

Ciltteki lekeler ve akneler için doğal maske

Ayva çekirdeği maskesi

Ayvanın meyvesi kadar çekirdeği ve yaprağı da kozmetikte, tıpta ilaç yapımında kullanılmaktadır. Cildi,  tırnakları parlak ve sağlıklı hale getirmesi en önemli özelliğidir. Dudak çatlaklarını iyileştirmek ve önlemek için ayva çekirdeklerinin kaynatılması ve dudaklara sürülmesi bir yana, bakın maskesi ne mucizeler yaratıyor.

5-6 ayva çekirdeği, yarım çay bardağı su gerekli olan malzemeler… Yarım su bardağı suyun içine ayva çekirdeklerini atın, ağzını hava almayacak şekilde kapatıp 3 gün bekletin. 3 günün sonunda suyun jel kıvamına geldiğini göreceksiniz. Maskeniz hazır…

Maskeyi uygularken cildinizin gerginleştiğini hissederek,  uygulama sonunda cildinizdeki lekelerin, aknelerin azaldığını görebilirsiniz. Ayrıca emziren annelerin göğüslerinde oluşan yaraların iyileşmesinde kullanılabilir.

Pürüzsüz bir cilt için doğal maske

Üzüm çekirdeği maskesi

Üzümün sayısız faydasının yanında çekirdeğinin faydaları da saymakla bitmiyor.  Hücre mutasyonunu yavaşlatıcı etkisiyle bilim adamları tarafından gençlik besini olarak nitelendirilmektedir. Üzüm çekirdeği sırf bu özelliğe sahip olmasıyla ilaç ve kozmetik sektöründe yerini almaktadır.  Pek çok derde deva olan üzüm çekirdeğiyle hazırlayacağınız bu maske cildinizi parlatıp porselen görünümünde bir cilde ulaşmanızı sağlayabilir.

Gerekli malzemeler bir tatlı kaşığı yoğurt, bir tatlı kaşığı üzüm çekirdeği… Çekilmiş üzüm çekirdekleri ile yoğurdu karıştırıp uygulamanız yeterli…

Bu doğal ve etkili maske sayesinde pürüzsüz, gergin bir cilde sahip olurken cildinizi ölü hücrelerden arındırarak cildin hava almasını sağlayabilirsiniz.

Şimdi bir yorum yapmak ister misin?