Hassas Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Hassas Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Cildiniz hassassa cilt temizliği ve bakımı açısından bu hassasiyete uygun bir titizlik göstermek durumundasınız. Hassas cilt yapısı soğuğa ve sıcağa karşı ekstra duyarlıdır; güneş ışınlarından, terlemeden ve yanlış bakım uygulamalarından ciddi zararlar görebilir. Fazla stres, acılı yemekler ve alkol bu tip ciltlerde irritasyon ve kızarıklığa yol açabilir.Hassas cilt bakımı yaparken kullandığınız sabunları bile dikkatli seçmelisiniz; bol miktarda kimyasal barındıran sabunlar, kokulu sabunlar cildinize zarar verebilir. Ballı doğal sabunlar sizin için uygun olabilir. Alerjik ciltlere zarar vermeyen gül sabunu da öyle.

Almayı düşündüğünüz herhangi bir ürünü deneme şansınız varsa mutlaka deneyin. Ürünü elinizin üstündeki bir noktaya sürüp 24 saat beklemek sizde kızarıklık vb. bir durum oluşturup oluşturmayacağını anlamanızı sağlar. Cildinizden çok şikayetçiyseniz, bu konuda baş edemediğiniz sorunlarınız varsa bir dermatoloğa başvurmanız yerinde olur; böylece cilt sorunlarınızın ardında egzama veya rosacea gibi bir cilt hastalığı yatıp yatmadığını öğrenmiş olursunuz. Bir uzmanın hassas cilt bakımı konusundaki tavsiyelerinin de kuşkusuz çok faydası olacaktır. Bebekler için özel hazırlanan kozmetik ürünleri cildinizde iyi sonuçlar verebilir.

Hassas ciltler için doğal maske tariflerini de deneyebilirsiniz fakat bu maskeleri de kullanmadan önce test etmeniz iyi olur. Bu tip maskelerden birini önerelim size: Küçük bir muzu ezin, 1 çorba kaşığı inek sütü ve 1 tatlı kaşığı süzme balla karıştırın. Maskeyi yüzünüzde 20 dakika beklettikten sonra ılık suyla çıkarın.

Şimdi bir yorum yapmak ister misin?