Kişisel Bakım Önerileri

Kişisel Bakım Önerileri

Çok Önemli Kişisel Bakım Önerileri
Dikkatleri hep üzerimizde toplamak, kalıcı güzelliği yakalamak, cildimizdeki lekeleri önlemek isteriz. Peki bunu nasıl başarabiliriz, kişisel bakım önerileri nelerdir, cildimizi korumak için neler yapabiliriz bu yazımızda bunlardan bahsedeceğiz. Yaz geliyor ve şimdi güneşten dolayı cildimizde oluşan lekeleri nasıl önleyebiliriz? Aşağıda buna dair yazıları bulabilirsiniz.

Güneş Kaynaklı Cilt Lekeleri
Güneşten oluşan cilt lekerimizi güneşten nasıl koruyabiliriz? Güneş lekelerinin bir kısmı güneşlenmeden sonra görülür. Güneş lekeleri, güneşe maruz kalan yerlerde oluşur. Kenarları yıldızsı uzantılar bulunur. Bu lekeler sütlü kahverengi rengindedir. Büyüklüğüyse 0,5-2 cm arasında değişir.

Güneş Lekeleri Nasıl Önlenebilir ?
Güneş lekelerini engellemenin başlıca yolu güneşten ve solaryumdan uzak durmaktır. Veyahut bilinçli bir şekilde bunlardan faydalanmaktır. Bir diğer yolu ise dermatoloji uzmanının lezyona göre uygun gördüğü tedavilerden yararlanmaktır. Düzenli olarak bu evreyi takip ederek kötü huylu olmasını engellemektir.

Dermatoloji uzmanı tarafından muayeneniz gerçekleştirdikten sonra lekenin derinliğine ve yayılımına göre cilt kalınlığını analiz ettikten sonra cilde mikrodermabrazyon veya kimyasal peeling yapılabilir. Günümüzde yeni nesil oksijen cihazlarından olan mikrodermabrazyon ile cildinizi soyar ve cildin oksijenlenmesisağlanır. Bu yöntem tek başına veya IPL gibi lazer tedavileri başarılı bir sonuç ortaya çıkarır. Bu uygulamalar sonbaharda başlar, bahar ayının ortalarında ise tamamlanır. Bu durum ona göre planlanır.

Sağlıklı Bronzlaşmanın Sırrı Nedir ?
Bronzlaşma bilinçli olarak yapılmalı ve sık sık güneş koruyucusu sürülmelidir. Cildimizi güneşe karşı hazırlamalıyız. Peki bunu nasıl başarabiliriz? Cildimizde canlanmanın yaratılması, savunmanın artması, doğanın getirdiği alerjenlerin ve güneşin yaratmış olduğu olumsuz etkilerle mücadele etmemizi sağlayacaktır.

Cildimizi daha doğru bir şekilde uyararak hassas olmayan ciltlerde daha sağlıklı hale getirebilir ve bu sayede genç kalmanın sırlarını kendimizde uygulayabiliriz. Kuruyan ciltler için nemlendiriciler kullanabiliriz. Mevsimsel meyve ve sebzelere ek olarak bioflavonoidler, C vitamini, yeşil çay, E vitamini gibi yüksek antioksidan özellikli vitaminleri yaz aylarında da düzenli bir şekilde alabilirsiniz.

Kırılan Tırnaklara Ne Yapmalı ?
Kırılan tırnakların başlıca nedeni; vücudun vitamin eksikliğinden kaynaklıdır. Rejim yaptığınız sürece bilinçli bir şekilde rejiminizi devam ettirmeniz daha sağlıklı olacaktır. Bu süreç içerisinde her sabah bir çok vitamin içeren gıdalardan, meyvelerden tüketmelisiniz.

Tırnaklar beslenecek ve eskisi gibi kırılmayı önleyecektir. Bu durumu önlemek için daha neler yapabiliriz? Tırnak güçlendirici kremleri kullanabilir. Krem yoksa, zeytinyağı ve limondan yararlanabilirsiniz. Limon ile düzenli bir şekilde ovabilirsiniz. Tırnaklarınıza sürdüğünüz ojeyi uzun süre bırakmayın. Faydalı meyve ve sebzeler tüketmeye özen gösterin. Törpülerken çok fazla içe girerek törpülememeye dikkat edin.

Sararan Tırnaklara Çözüm
Sararan tırnaklara evde bakım yapabilmek mümkündür. Ve bunun için 1/2 limon suyu, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve 1 çay kaşığı sirke ile önleyebilirsiniz. Bu malzemeleri karıştırıp, tırnakların üzerine sürün. Ovarak masaj yapın. 5 dakika kadar bu işlemi devam ettirin ve ardından ılık suyla durulayın. Düzenli olarak uygulayın.

Bu sayede sararan tırnakların geçtiğini göreceksiniz. Ayrıca ayrılan tırnaklara çözüm olarak 1/4 çay bardağı lanolin, 1 çay kaşığı badem yağı ve 1 kahve kaşığı Hint yağını hazırlıyoruz. Malzemeleri bir kapta karıştırılır. Sonrasında tırnaklara masaj yapılarak sürülür. Kat kat ayrılmış olan tırnakların düzenlenmesi sağlanır.

Topuk Çatlakları Nasıl Giderilir ?
Topuk çatlakları bir dönem sonra sorun haline gelebiliyor. Bunun içinde önlemimizi alabiliriz. Malzemeler şöyle; 1/2 çay bardağı kakao yağı, 1/2 çay bardağı gliserin, 1 yemek kaşığı vazelin… Şimdi topuk çatlaklarına bakım yağı nasıl yapılır birazda ondan bahsedelim. Malzemelerin içinde bulunan vazelin benmari usulü eritilir ve diğer malzemeler içine eklenir. Hazırlanan bu krem topuklara uygulanır. Ve kalanı ise, kapalı bir kapta bir hafta kadar süre içerisinde saklanabilir.

Şimdi bir yorum yapmak ister misin?