Makyajı çıkarmadan yatmanın zararları

Kusursuz güzellik için ne yapmalıyız

Kusursuz güzellik için ne yapmalıyız

Kusursuz güzellik için ne yapmalıyız


Sağlıklı, bakımlı pürüzsüz ve canlı görünen bir cilt hayal değildir. Böyle bir cilde sahip olabilmek için tek yapmanız gereken bazı alışkanlıklarınızı değiştirip yerine daha faydalı alışkanlıklar edinmek. Bu yazımızda sizlere verdiğimiz tüyolarla hayal ettiğiniz kusursuz güzellik için ne yapmalıyız önerilerine sahip olacaksınız.


Salatalık cilt için oldukça faydalı bir besindir. Cildi canlandırmak için de çok etkilidir. İçerisinde bulunan A B C vitaminleri, fosfor, potasyum, demir, magnezyum ve selenyum elementleri ile her türlü cilt sorununa iyi gelmektedir. İçeriğinde bulunan yoğun su miktarı ile cildin nem oranını dengeler. Salatalık canlandırıcı ve yumuşatıcı özelliğinden dolayı kozmetik alanında oldukça fazla kullanılır.

Sizde cilt sağlığınız için günde en az bir salatalık yemeğe özen göstermelisiniz. Ayrıca salatalığın kabuğunu kalın soyarak yüzünüze sürerseniz cildinizde ani bir canlanma ve yumuşama olduğunu fark edebilirsiniz. Geceleri cilt kendini yeniler. Gece yarısından sonra hormonlarımız etkin hale gelir ve kılcal kan dolaşımı canlanır. Cilde uygulanan ürünler etkisini en fazla sabah dörtte gösterir. Gece boyunca sakinleşen cilt sabah uygulanan ürünlerle sağlığına kavuşur. Tükettiğimiz sebzeler, meyveler, baklagiller, zeytinyağı ve su cildi güneş ışınlarının olumsuz etkilerine karşı koruyor. Cildi güneş ışınlarından koruyan diğer besinler ise balık, erik, elma ve çay. Bu nedenle bu besinleri oldukça sık tüketmeye özen gösterin. Uzak durmanız gereken besinler ise; et, sütlü besinler, şeker, tereyağı, margarin.

Bu besinler zamanla cildi yıpratıyor ve kırışıklıklara yol açıyor. Yağlı ciltlerin yanında kuru ciltlerde oldukça problem yaratabiliyor. Özellikle havaların sert ve soğuk olduğu dönemlerde kuru ciltler nemlendirilmezse ciltte çatlaklar ve tahriş meydana gelebiliyor. Kuru cildinizle başa çıkabilmek için gülden yararlanabilirsiniz. Gül suyu ve gül yağı kozmetik alanında oldukça fazla kullanılan diğer bir maddedir.

Üçer damla gül ve lavanta yağlarını karıştırarak cildinize sürdüğünüzde cildinizin canlandığını ve rahatladığını fark edeceksiniz. Balığın cilt için faydalarını saymaya gerek yok çünkü herkes balığın ne kadar yararlı bir besin olduğunu bilir fakat cildiniz için en sağlıklı balıklar soğuk su balıklarıdır.

Balıklarda bulunan Omega 3 yağ asitleri cildiniz için bulunmaz bir maddedir. Eğer balık tüketemiyorsanız bu eksiğinizi ceviz brokoli ıspanak barbunya gibi besinlerle kapatabilirsiniz. Bunlara ek olarak hafta da 2 defa cildinize peeling yaptığınızda cilt ölü hücrelerden kurtulmuş olur böylece daha sağlıklı, pürüzsüz ve kusursuz güzellik için ne yapmalıyım dertine son vermiş olursunuz.

Şimdi bir yorum yapmak ister misin?