Lazer epilasyon nasıl yapılır

Lazer epilasyon nasıl yapılır

Dalga boyu belli olup cilde göre ayarlanabilen ışık kaynakları yardımıyla istenmeyen tüylerden kurtulma işlemine lazer epilasyon (lazerli epilasyon) denir.

Tıpta yaklaşık 40 yıldır kullanılmakta olan bu yöntemin prensipleri Albert Einstein tarafından 1900’lü yılların başlarında bulunmuştur. Radyoaktif olmayan bu lazerlerin mutajen herhangi bir etkisi de yoktur. Epilasyonda Alexandite lazerler, Nd-Yag lazerler ve Diot lazerler kullanılmaktadır.
Epilasyonda kullanılan lazer ışınları melanin pigmenti tarafından emilir ve soğutma sistemli lazer tekniği ile lazerden yansıyan ısı cilde vermeden direkt olarak kıl köküne etki ettirilir.
Lazer ışını bildiğimiz ışıktan farklı olarak düz bir demet halinde ve tek dalga olarak yayılır. Cilt ve doku üzerinde doku faklılıklarına göre de birkaç olay gerçekleştirmektedir
Yansıma : çarptığı yere enerji bırakmamaktadır.
Absorbsiyon : ışın absorbe olarak tüm enerjisini dokuya bırakarak ısınmasına sebep olmaktadır.
Geçirgenlik : dokudan geçen bu ışın dokuya hiç enerji bırakmamaktadır.

Lazer Epilasyon Kimlere ve Hangi Bölgelere Uygulanır?

Lazer epilasyon nasıl yapılır
Epilasyon işlemi 12 yaşından büyük olan ve kıl rengi koyu olan herkese uygulanabilen bir işlemdir. Lazer epilasyon uygulaması kadın veya erkek olarak herhangi bir farklılık göstermemektedir. Sırt, göğüs, omuz elmacık kemiği, kaş, ense kıllarından şikayetçi olan erkekler de bu işlemi yaptırmaktadırlar. Üstelik tüm lazer epilasyon yaptıranların yaklaşık % 35-40 kadarı erkeklerdir.
Lazer epilasyon yöntemi açık renkli tüyleri olanlara uygulanmaz. Çünkü bu kişilerde pigment az olduğundan emilim yeteri kadar gerçekleşmez doku lazer ışığını görmeyeceğinden tedavi bir etki göstermez.
Tüm vücut bölgelerine uygulanabilir fakat göz bölgesine uygulanacağı durumlarda göz lazer ışınlarından etkilenmemek üzere bir gözlük ile korunur.
Öncelikle bir dermatolog tarafından tüylenmenin nedeni araştırılmalı, gerekli tahlil ve tetkikler yapılmalıdır. Tedavi başlamadan önce kesinlikle tüylerden rengi sarartılmamış ve iplik, cımbız gibi araçlar yardımıyla alınmamış olmaları gerekmektedir.
Epilasyonun başarı oranı kesinlikle kıl rengi ve ten rengi ile orantılıdır. Kıl rengi koyu olanlarda melanin pigmenti bol olacağından ışın emilimi oldukça iyi gerçekleşir ve başarı oranı artar. Kıl rengi açık olanlarda ise tedavi ışın emilemeyeceğinden ötürü etkisiz kalır. Tek rengi koyu olanlarda ise ten renginden ötürü cilt yüzeyindeki tabakada melanin pigmenti oldukça yüksektir. Bu yüzden de verilen enerji oldukça fazla dağılacağından ötürü başarı oranı düşer.
Epilasyon tedavisinde kıl ne kadar kalın olursa verilen ışını daha hızlı emeceğinden dolayı ince kıllara oranla daha başarılı sonuçlar elde edilir.
Tüm bunların ışığında; beyaz tenli ve kıl rengi koyu kişilerde lazerli epilasyon yöntemi oldukça başarılı olmaktadır. Fakat; yeni nesil lazerlerde kişiye göre ayarlamalar yapılabildiğinden hatta kişinin farklı bölgelerine göre ayarlamalar yapılabildiğinden esmer, bronz tenlilerde hatta zencilerde bile işlem başarı ile uygulanabilmektedir.

Lazer Epilasyonda Tedavi Süresi
Tedavi süresi kullanılan cihazlara göre farklılık göstermektedir. Atım hızı fazla olan cihazlar göz önünde bulundurulduğunda yüz 7-8, bıyık bölgesi 1, bacaklar 45-60 dk denilebilecek sürelerde sonuca ulaşılabilir. Tedavi sırasında soğutucu lazer ışının verdiği hafif çarpma hissi hariç herhangi bir ağrı hissedilmez.
Elbette ki tek seansta tam sonuç elde edilememektedir. Vücut kılları anajen (olgun), telojen ve katojen diye ayrılan üç bölgede gelişim evresi geçirir ve her kıl bu evrelerden birbirinden farklı zamanlarda geçer. Uygulama esnasında anajen(olgun) kıl kökleri ışından etkilenir. Gerileme(telojen) ve dinlenme(katojen) evresindeki kıllar etkilenmez bu kıl kökleri farklı zamanlarda işlem uygulamak gerekmektedir. Bu yüzden tedavi süreci de vücut bölgelerinde 5-6, yüz bölgesinde 7-8 seans olarak uygulanır. Bu seanslar da 1 ile 1.5 yıla yayılmış olarak yapılır. Her seans arası da 4-8 hafta arasında değişkenlik gösterir.
Lazer epilasyon da seanslar işlemin uygulanacağı bölgenin boyutuna göre değişkenlik göstermektedir. Tüm bacaklar ve sırt bölgesi 2 saat, yüz, bikini ve koltuk altı bölgeleri 10-12 dakika, çene ve bıyık gibi bölgeler ise 1-2 dakika kadar sürmektedir.
Seans sıklıkları yüz bölgelerinde 1 ay, vücut bölgelerinde ise 2 ay’dır. Tedavi ilerledikçe ise seans aralığı uzamaktadır.

Lazer Epilasyonda Lazer Işınının Epilasyona Etkisi
Lazer epilasyonda temel prensip; ışığın melanin pigmenti ile etkileşim içinde olmasını sağlamaktır. Melanin pigmenti üzerine gelen ışığı emer. Emilen bu ışında kıl kökünü hasara uğratır. Lazer ışının kesinlikle kıl köküne kadar ulaşarak kıl kökünü tahrip etmesi gerekmektedir. Kıl kökleri yüzeyin yaklaşık olarak 2-5mm altında bulunmaktadır. Bu yüzden lazer ışını yüzeyden bu mesafelere kadar ulaşması gerekmektedir.
Seçici fototermoliz denilen yöntem kullanılarak melanin taşıyan kılı yok etmek ancak çevredeki dokuya zarar vermeyecek ışınlar gönderilir. Diod Lazer gibi gelişmiş cihazlar ile kişinin cilt rengi, kıl kalınlığı ve kıl rengine göre bilgisayarda gelişmiş ayarlamalar yapılarak doktorun kişide tespit ettiği değerlere göre en özel uygulamalar yapılabilmektedir.
Lazer epilasyon yöntemi sayesinde tahrip olan kıl köklerinde tekrar kıl çıkmadığından dolayı tam ve kesin sonuç alınmaktadır.

Şimdi bir yorum yapmak ister misin?