Manikür ve pedikür yapımı

Manikür ve pedikür yapımı

Manikür ve pedikür yapımı

Manikür Yapımı
Evde manikür yapılacaksa her şeyden önce tırnak üzerinde ojeler temizlenmelidir. Ojeli bir tırnakta sağlıklı bir manikür işlemi yapılamaz.

İlk adım olarak tahta çubuklara sahip olmak gerekmektedir. Bu çubuklar sayesinde tırnak üzerinde bulunan etler hafifçe geriye itilmelidir. Bu işlem sırasında mümkün ise çubuk üzerine kütikül giderici sıvı dökülürse işlem daha sağlıklı ve sonucu daha net olacaktır.

Bu işlemin ardından tırnaklar törpülenerek düzgün bir görünüm verilmelidir. Törpüleme işleminde steril bir törpü kullanmak daha sağlıklıdır. Çift taraflı törpü yardımı ile evde rahatlıkla bu işlem gerçekleştirilebilir. Bu işlemin doğru yapıldığını kontrol etmek isteyen kişilerin eski bir çoraba tırnaklarını sürmeleri yeterli olacaktır. Eğer tırnak çoraba takılmıyorsa işlem başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiş anlamına gelmektedir.

Manikür ve pedikür yapımı

Törpüleme işleminden sonra iki elin rahatça sığabileceği büyüklükte bir kaba sıcak su koyularak içine yarım limon sıkılmalıdır. Eller bu suyun içerisinde 15-20 dakika süre ile bekletilmeli, tırnak etleri yumuşadığında içerisinde çıkarılmalıdır. Sıcak suyun içerisine badem yağı eklemek tırnak etlerinin yumuşamasına yarar sağlayacaktır.

Sudan çıkarılan ellerimize özellikle tırnak etleri bölgesine masaj yapılarak daha da yumuşatılır ve kütikül makası ile yumuşayan etle alınır. Bu işlem kontrollü yapılmalıdır çünkü yumuşayan tırnak eti geriye de itildiğinden ötürü ince bir çizgi şeklini almış olacaktır. Masaj yapılmadan önce kütikül giderici krem kullanmak daha olumlu sonuçlar doğuracaktır.
Tırnakta cila kalıntıları görülürse küçük bir pamuğa badem yağı ve aseton damlatılarak bu kalıntılar giderilir. Sonrasında tırnaklara nemlendirici ile masaj yapılır.
Son aşama da eğer arzu ediliyorsa renklendirme aşamasıdır. İstenilen renkte tırnak cilası ile üç hamlede tırnaklar renklendirilmelidir. Oje fırçası ne kadar çok tırnak yüzeyinde gezerse o kadar tırtıklı ve çirkin bir görünüm ortaya çıkacaktır. Dip kısımların iyi boyanabilmesi önemlidir. Bunun için boyama işlemine tırnak ortasından başlanmalı ve seri şekilde kenarlara yayılmalıdır.

French Manikür
Evde french manikür yapmak için öncelikle tırnaklarınızı steril bir tırnak törpüsü yardımı ile pürüzsüz bir hale getirin. Ardından alkole batırılmış bir pamuk yardımıyla tırnaklarınızı silerek tırnaklarınızdaki yağı temizleyin.

Tırnağınıza açık pembe veya şeffaf bir oje sürün. Bu oje kuruduktan sonra tırnağınızın uç kısmına beyaz oje sürün. Beyaz ojeyi tırnağınızın ucuna düz bir çizgi yerine tırnağınızın şekline paralel bir şekilde sürün.

Tırnağınızın uç kısmındaki beyaz oje de kuruduktan sonra son olarak tırnağınıza şeffaf oje sürerek işlemi tamamlayınız.

Pedikür Yapımı
Manikür yapımında olduğu gibi pedikür yapımından önce de kesinlikle ayak tırnaklarındaki ojeler temizlenmelidir. Bunun içinde susam yağı veya badem yağı kullanıldığı takdirde tırnaklar daha sağlıklı bir şekilde nemlendirilebilir. (susam yağı veya badem yağı doğrudan asetonun içine karıştırılabilir ya da temizleme işleminden sonra tırnağa sürülebilir.

Evde pedikür yapımında sağlıklı bir pedikür işlemi için banyodan sonrası tercih edilmelidir. Böylece daha yumuşak ayaklara sahip olunabilir.

Temiz bir leğene sıcak su koyularak içerisine aspirin atılmalıdır. Aspirin ayaktaki yorgunluğu alarak gözeneklere nüfuz edecektir. Eğer varsa ayak sudan çıkarılmadan birkaç dakika önce suya sıvı vazelin de dökülebilir.

Sudan çıkarılan ayakta tırnakların istenen uzunlukta kesilmesi gerekmektedir. Kesilen tırnaklar çift taraflı steril törpü yardımı ile törpülenmelidir. Arzu edilirse çorap ile kontrolü yapılabilir.

Tırnak ile et arasındaki fazla etlerden kurtulmak için kişiye özel pedikür malzemeleri ile fazla et kaldırılmalı, et makası ile yavaşça alınmalıdır.

Ayak topuklarının bakımı da pedikür bakımının içerine girmektedir. Ayaklar yumuşakken topuk törpüsü ile topuklar törpülenerek fazlalıklardan arındırılmalıdır. Böylece topuklar pürüzsüz bir görünüme kavuşacaktır. Her iki ayak bakımı da yapıldıktan sonra istenilen ojelerle tırnak renklendirilebilir.

Şimdi bir yorum yapmak ister misin?