MORARMIŞ DUDAKLARDAN KURTULMA YÖNTEMLERİ

MORARMIŞ DUDAKLARDAN KURTULMA YÖNTEMLERİ

Dudakların morarmış ve kararmış bir hal alması rahatsızlık veren bir durumdur. Bu konuda neler yapabilirim? Neden kaynaklanır? Sorularınıza yanıt bulabileceğiniz yazımızı sizlerle paylaşıyoruz. Sigara içmek,alkol kullanımı aşırı çay ve kahve tüketmek gibi durumlar dudaklar da morarmış ve kararmış bir görüntü oluşturur. Dudaklar da kuruluk durumu ise dudakların kolayca çatlamasına neden olur. Zamanla dudak renginde morarma ve kararma meydana gelir.

Halk arasında kansızlık diye de bilinen anemi demir eksikliği ile ortaya çıkan bir durumdur. Demir hemoglobin adlı pigmentin çok mühim bir parçasıdır. Hemoglobin yoğunluğunun azalmasıyla dudakta morarma ve kararma durumu ortaya çıkar,cilt solgunlaşır. Kanın oksijeni az almasıyla ortaya çıkan Siyanoz; vücutta kan,kalp ve akciğer rahatsızlıkları olarak kendini gösterir.

Dudaklardaki morarma ve kararmalara farklı durumlar da sebep olmuş olabilir. Bu durumlar arasında;kullandığınız bir ilacın yan etkisi,dudakların darbeye maruz kalması çeşitli alerjik durumlar,vücudun su miktarının azalması,dudak kozmetik ürünleri,zehirlenmeler gibi durumlar sayılabilir.

Dudakta morarma ve kararmayı engelleyecek bazı yöntemlerden bahsetmek istiyoruz.

*Cilt bakımında favori olan salatalık,içeriğindeki maddeler sayesin de cilt yapısının güçlenip tazalenmesini sağlar. Düzenli olarak yapılan salatalık suyu uygulamasıyla dudaklardaki morarma ve kararma problemini azalacaktır.

*Alkol ve paraben içeren kozmetik ürünlerinden uzak durulmalıdır. Son kullanma tarihi geçmiş kozmetik ürünleri kullanılmamalıdır. Bilinen ve tanınmış markaların ürünleri tüketilmelidir. Nemlendirici özelliğe sahip ürünler tercih edilmelidir.

*Su,hayatımızın vazgeçilmezi ve olmazsa olmazıdır. Dudaklar da morarma ve kararma problemini bol su tüketerek ortadan kaldırabiliriz. Vücuttaki su kaybını önlemek için günlük 8-10 bardak su içmeyi ihmal etmemelisiniz.

*Cilt yapısını güçlendirmeye yarayan badem yağı uygulaması sayesinde bu duruma çözüm bulabilirsiniz. Her gece uyumadan önce uygulanan badem yağı masajı iyi gelecektir. Ertesi sabaha kadar yıkanmamalı,sabah kalkınca soğuk su ile durulanmalıdır.

*Dolapta beklettiğiniz bir dilim pancarın soğuk ve sulu kısmı ile dudaklara küçük hareketlerle masaj yapınız. Ciltte kuruması beklendikten sonra ılık su ile yıkayınız. Düzenli uygulanması durumun da dudaklarınızdaki canlı,yumuşak ve pembe görüntüsü ile hemen etkisini hissedeceksiniz.

*Eşit miktarda karıştırılan bal ve limon suyunu dudaklarınıza uygulayınız. Bir süre beklettikten sonra ılık su ile temizleyiniz. Bu sayede hem dudak renginiz açılacak hem de cildiniz beslenecektir. Bir süre uyguladıktan sonra gözle görülür farkı hissedeceksiniz.

*Güneşin olumsuz etkilerinden kaynaklı dudaklar da morarma ve kararma durumu yaşıyorsanız eğer bir miktar gliserin size yardımcı olacaktır. Pamuk üzerine damlattığınız gliserini düzenli olarak kullanırsanız cildinizdeki nem dengesi korunurken morarmış dudaklardan da kurtulmuş olacaksınız.

Şimdi bir yorum yapmak ister misin?