Rujların Ömrü Ne Kadar?

Rujların Ömrü Ne Kadar?

Rujların Ömrü Ne Kadar?

Rujların Ömrü Ne Kadar?

Yıllar önce aldığınız, o çok sevdiğiniz rujunuz hala makyaj çantanızda mı? Muhtemelen renginden vazgeçemiyorsunuz, atmaya kıyamıyorsunuz. Ama artık vedalaşmanın zamanı geldi! Çünkü muhtemelen rujunuzun kullanım ömrü sona erdi.

Uzmanların açıklamalarına göre her ürünün bir ömrü olduğu gerçeği kozmetikte de kendisini gösteriyor. Çok sevdiğiniz ruj indirime girdiğinde dayanamayıp, daha sonra kullanırım diyerek iki üç tane aldığınız olmuştur mutlaka. Ya da alıp bir kenarda unuttuklarınız. Fakat biz kadınların bu noktada atladığı bir şey var ki o da makyaj malzemelerinin kimyasal içerdiği. Bilindiği gibi kimyasal ürünler zaman içerisinde bozulmaya uğrarlar.

Rujların Ömrü Ne Kadar?

Hiç açmamış, aldığınız ürünü bir kere kullanmamış olsanız bile rujunuz bozulmuş olabilir. Kullandığınız takdirde içeriğindeki bozulan kimyasallar cildinize zarar verebilir, istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Peki, rujun bozulduğunu fiziki olarak nasıl anlayabiliriz? Eğer rujunuz, normalden farklı bir şekilde kokuyorsa, eski dokusunda değilse ya da o çok sevdiğiniz vazgeçemediğiniz renginden farklılaşmışsa bozulmuş demektir. Bu şekilde olan rujları kullanmayın. Zira dudaklarınız nemini kaybedebilir, çatlayabilir, kızarıklıklar oluşabilir, daha da kötüsü uçuk gibi çeşitli viral enfeksiyonlara yol açabilirsiniz.

Rujların Ömrü Ne Kadar?

Rujların ambalajları üzerinde son kullanma tarihlerine rastlayamayız. Sadece rujlarda değil tüm kozmetik ürünlerde geçerlidir bu. Bilinçli tüketici bu son kullanım tarihini bilmeli ve ona göre ürününü kullanmalıdır. Rujların açılmamış paketler için raf ömrü 2 yıl iken açılmış, kullanılan ürünler için 5-6 aydır. Bu süreden önce eğer rujunuz kurumuşsa sürdükten sonra bir nemlendirici ile nemlendirebilirsiniz, fakat çok fazlaysa kuruluk onu çöpe atmalısınız.

Şimdi bir yorum yapmak ister misin?