RÜZGÂRDA OLUŞAN SAÇ KIRIKLARININ ÖNÜNE NASIL GEÇİLİR?

RÜZGÂRDA OLUŞAN SAÇ KIRIKLARININ ÖNÜNE NASIL GEÇİLİR?

Kış mevsimi güzellikleri kadar aynı zamanda cildiniz için olumsuzlukları da beraberinde getirmektedir. Özellikle soğuklar sadece cildiniz için değil aynı zamanda saçlarınız için de oldukça risk teşkil etmektedir. Özellikle saçlarınız için en büyük tehlikeyi de kışın sert esen rüzgârlar meydana getirmektedir. Peki, rüzgârda oluşan saç kırıklarının önüne nasıl geçilir?

Saçlarınızın sürekli olarak yoğun bir şekilde kırılması sonucunda sürekli olarak sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için saçlarınızı kestirmek zorunda kalabilirsiniz. Bunun için ise saçlarınız kırılmadan önce korunması ile saçlarınızın ileride hem yıpranmasını önleyecek hem de saçlarınızın daha sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olabileceksiniz.

Saç kırıklarının önüne geçmek için ise öncelikli olarak saçın nem dengesini korumasını sağlamalısınız. Nemli bir saç her zaman daha güçlü bir saç yapısına sahip olacaktır. Bunun için de kullandığınız şampuanı tam olarak saç tipinizin yapısına uygun bir şekilde seçmeye özen göstermelisiniz. Bunun yanı sıra haftalık olarak yapacağınız saç bakım maskeleri ile de saçınızın nem dengesini kolay ve hızlı bir şekilde koruyabilirsiniz. Özellikle saç kırıklıklarının meydana gelmesinde rüzgâr dışında farklı etkenlerin de bulunduğunu söylemek isteriz. Özellikle kuru saçı sivri uçlu bir tarak veya fırça ile taramak da saçın yapısına oldukça zarar verebilmektedir. Bunun için de mümkün olduğunca kuru bir şekilde saçınızı tarayacaksanız öncelikle durulanmayan saç kremleri ile saçınızın taramadan önce kırılmasını engelleyebilirsiniz. Oldukça ıslak bir saçın taranması da yine aynı şekilde saçın kırılmasına neden olacaktır. Bunun için de mümkün olduğunca saçınız. Çok hafif nemli bırakarak tarama işlemini yapmanızda fayda olacaktır.

Saç kırıklarının oluşması için en önemli etkenlerden birisi de kesinlikle boyama işlemleridir. Saçlarınız sık aralıklar ile boyadığınız takdirde uçlarının büyük oranda yıprandığını görebilirsiniz. Ancak kışın sizler fark etmeseniz de saçlarınız olduğundan daha fazla kurumakta ve daha fazla kırılmaktadır. Bunun önüne geçmek için ise bol bir bere ile kışın saçlarınızı soğuktan ve rüzgârdan koruyabilirsiniz. Yalnız bu noktada dikkat etmeniz gereken bir konu da saçlarınızın uzun süre havasız kalmamasıdır. Havasız kalmaması için de bol ver delikli bir bere tercih edebilirsiniz.

Kışın saçlarınızı rüzgârdan korumak için ise sadece elma sirkesi ile hazırlayacağınız oldukça pratik ve doğal bir bakım kürünü tercih edebilirsiniz. Sadece 1 çay bardağı elma sirkesi ile 10 bardak suyu karıştırarak kolaylıkla bakım kürünü hazırlayabilirsiniz. Saçınıza bu karışımı sürdükten sonra sadece yarım saat bekletmeniz elma sirkesinin saçlarınıza bakım yapması için yeterli bir süre olacaktır. Bunun dışında saçınızdan bakım kürünü temizlemek için ılık su tercih etmeniz gerekmektedir. Çok sıcak suyun da saçın yapısını olumsuz etkilediğini söylemek isteriz. Özellikle rüzgâr kadar saçlarınız için olumsuz bir etki yapan bir diğer faktör de saç kurutma makinesidir. Saç kurutma makinesi oldukça acil durumlar dışında kullanmamaya gayret ederseniz saç uçlarınız kırıklardan koruyabilirsiniz. Kendi kendine kuruyan bir saçı hafif nemli iken taramanız dâhilinde zaman içinde kırıkların önüne geçtiğinizi de fark edebilirsiniz.

Kırıkların önüne geçmek için ise en etkili yöntemlerden birisi de saç uçlarını hızlı bir şekilde nemlendirmektir. Bu yöntem için kozmetik ürünlerinin çeşitleri ürünlerini de tercih edebileceğiniz gibi özellikle saçlar için oldukça etkili olan bitkisel yağları da tercih edebilirsiniz. Özellikle badem ve jojoba yağı saç kırıklarını büyük oranda engelleyeceği gibi saçınızın da ışıltılı ve sağlıklı görünmesini de sağlayacaktır.

Şimdi bir yorum yapmak ister misin?