Şaç şekillendirmek için ne yapmalıyım

Saçların Kabarmasını Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır

Saçların Kabarması
Saçlar hem bayanlar hem de erkekler için estetik görünümü tamamlayan en önemli unsurdur. Sağlıksız ve kuru saçlar ne kadar güzel bir model uygulanırsa uygulansın istenilen estetik görünüme ulaşılamaz. Saçların gün içerisinde elektriklenmesi ve kabarması sıkça rastlanan bir sorundur. Nem derecesi saçı önemli derecede etkiler. Nem eksikliği ve nem fazlalığı saçın elektriklenmesine ve kabarmasına yol açar.

Saçların Kabarmasını Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır

1- Saçların kabarmasını ve elektriklenmesini önlemek için ilk aşama olarak saçları doğru şampuan ile yıkamak gerekir. Her saç tipi farklıdır bu yüzden her saç tipine uygun olarak ayrı ayrı üretilen şampuanlardan kişinin kendi saç tipine uygun olan şampuanı seçmesi gerekmektedir.

2- Saçları 2-3 günde bir yıkamak gerekir çünkü her gün yıkanan saç nem kaybeder. Saçlar kendi ürettiği yağ sayesinde beslenir ve güçlenir fakat her gün yıkanan saç kendi yağından arınacağı için beslenemez ve kurur. Bu da doğal olarak saçta kabarmaya yol açar.

3- Saçlar sıcak su ile yıkanmamalıdır. Ilık su ile yıkanan saçlar nem kaybını azaltır. Saçın yıkanma aşamasında ve saç yıkandıktan sonra kullanılan saç kremleri saça nem verir. Saç kremi ve saç bakım yağları saça nem verdiğinden dolayı saçın kabarmasını önler.

4- Yıkama aşamasından sonra saçlar ıslak ıslak değil de nemli olarak taranmalıdır. Kuru saçların taranması saç uçlarını kırmaya yol açar ve saçınızı yıpratarak zarar verebilir.

5- Saç bakımında tarak seçimi oldukça önemlidir. Plastik taraklar saçın daha çok elektriklenmesine ve daha çok kabarmasına neden olabilir. Bu yüzden genel olarak ahşap taraklar tercih edilmelidir.

6- Saç kesimi saçın görünümü açısından önemlidir. Kahkül ve katlı kesimler saçı daha çok kabartan kesim modelleri olduğu için bu tarz kesimler kabaran saçlara uygun kesimler değildir.

7- Haftada bir kez mutlaka saç maskesi uygulaması yapılmalıdır. Çünkü saç bakımı saça nem depolar. Maske yerine haftada bir gün olmak üzere hint yağı, zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı ve yılan yağı gibi saça yararlı olan yağları da kullanabilirsiniz.Saç bakımı konusunda şimdilik topladıgımız bilgi bu kadar.

Şimdi bir yorum yapmak ister misin?