Selülit Nasıl Geçer ? Selülitlerden Kurtulma Yolları Nelerdir?

Selülit Nasıl Geçer ? Selülitlerden Kurtulma Yolları Nelerdir?

Selülit Nedir? Selülitin Görülme Sıklığı Nedir? 

Selülit kadınların korkulu rüyası haline gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Cildin kıvrımlı ve hoş olmayan bir görünüm almasına sebebiyet veren selülit kadınların %90 gibi büyük bir oranında görülmektedir. Ancak 3 aşamadan oluşan selülitin en ileri seviyesi olarak adlandırılan 3. ve asıl görüntü kirliliğine yol açan aşamasının görülmesi %25’i aşmamaktadır. Kadınların yaptığı en büyük yanlış ise selülit problemine başlangıçta yeterli ilgiyi göstermemektir. Selülitlerden kurtulmak ilk farkedildiği zaman oldukça kolaydır. Bu nedenle selülit problemi ile karşılaşan kadınların bu konuya önem göstermesi gerekmektedir.

Selülit Neden Olur?

Selülitin 20’yi aşkın nedeni bulunmaktadır. Ancak bunlar arasında en çok öne çıkanlar;

 • Hareketsizlik nedeni ile meydana gelen selülitler
 • Hormon bozukluklarından kaynaklanan selülitler
 • Bağ dokusu zayıflığı nedeni ile görülen selülitler
 • Psikolojik nedenlerden dolayı görülen selülitler
 • Beslenme bozuklukları ve alkol kaynaklı görülen selülitler
 • Genetik etkenler nedeni ile görülen selülitler olarak adlandırılabilir.

Selülitin belkide en büyük nedeni teknolojinin bizleri sürüklediği hareketsiz yaşamdır. Hem iş hayatında hem de gündelik yaşamda hareketsiz geçirilen süreler arttıkça selülit riskinin de çok büyük oranda arttığı bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

selülit resmi

Selülitin görülmesinin bir diğer temel nedeni de beslenme bozukluklarıdır. Düzenli ve dengeli beslenmeyen kişilerde de selülit görünme oranı bir hayli artmaktadır. Selülit zayıf kadınlarda da şişman kadınlarda da görülmektedir. Yani zayıf olanlarda selülit olmaz şeklinde bir önyargı ile dikkat etmezseniz selülit sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

Selülitleri Tetikleyen Dönemler Var Mıdır?

Selülitler her yaşta ortaya çıkabilmektedir. Ancak elbette ki her rahatsızlıkta olduğu gibi selülit sorununda da belirli dönemlerde risk oranı artış göstermektedir. Kadınların hamilelik döneminde selülit problemi ile sıkça karşılaştığı görülmektedir. Her 5 selülit vakasından 1 tanesinin hamilelik dönemine rastlaması nedeni ile hareketsizliğin üst düzeyde olduğu hamilelik zamanlarında selülitten korunma yollarını aramak en akılcı çözümdür. Hamilelik döneminde ilerleyen selülitleri geçirmek için oldukça büyük emek sarfetmek gerekmektedir. Bu nedenle tabiri caizse yılanın başını ufakken ezmek gerekmektedir. Selülitin en çok görüldüğü zamanlardan birisi de menopoz dönemleridir. %30’a varan selülit oranı ile menopoz döneminde selülit için kesinlikle önlem almak şarttır.

Selülit Nasıl Geçer ? Selülitlerden Kurtulma Yolları Nelerdir?

 • Selülitin en büyük düşmanı sudur. Selülit görülme oranları dikkate alındığında az su tüketen bayanlarda selülit görülme sıklığı arttığı dikkat çekmiştir. Bu nedenle günde en az 2 litre su tüketmek selülit için etkin bir çözüm sağlamaktadır.
 • Yukarıda belirttiğimiz üzere selülit 3 aşamadan oluşmaktadır. Selülitin ilk aşaması oldukça hafif görülürken 3. Aşamasında selülit problemi göze batar bir hal almaktadır. Bu nedenle selülit nasıl geçer diyenler için tavsiyemiz selülit tedavisi için  erken safhada tedbir almalarıdır.
 • Selülitin en büyük nedenlerinden birisi olan hareketsizlik probleminiz varsa gidermelisiniz. Özellikle bankacılık tarzı oturma odaklı işlerle uğraşan bayanların selüliti önlemek için düzenli olarak spor yapmaları gerekmektedir. Kan dolaşımını düzenleyen jimnastik, basketbol, masa tenisi, voleybol, jimnastik tarzı sporlar ile uğraşmanız selülitten korunmanızı sağlayacaktır.
 • Beslenme alışkanlıklarımıza dikkat etmediğimiz takdirde de selülit kaçınılmazdır. Bu nedenle düşük kalori değerlerine sahip besinleri tüketmeye özen göstermeliyiz. Ayrıca çilek, greyfurt, turp, maydonoz tarzı besinlerin tüketilmesinin selülit        yok etme ve selülit ile karşılaşmama sorunlarını çözdüğü savunulmaktadır.
 • Alkol tüketiminin fazla olması selülit görülme oranını %90’ın üzerine getirmektedir. Bu nedenle selülit ile karşılaşmamak adına önlem almak isteyenlerin alkol tüketimlerini azaltması gerekmektedir.
 • Selülite doğal yollardan çözüm arayanlar ve önlem almak isteyenler için yeşil çay da önerilmektedir. Ciltteki olumlu etkileri ile mucize olarak nitelendirilen yeşil çay tüketiminizi arttırmanız durumunda selülit görülme riskini azaltabilirsiniz.
 • Evde selülit tedavisi adına yapabileceğiniz en etkin 2 olay spor yapmanız ve beslenmenize dikkat etmenizdir. Basit jimnastik hareketlerini bile sürekli hale getirdiğinizde, günlük 2 litre ve üzeri su içtiğinizde, uyku düzeninize dikkat ederek yoğun kalorili besinler tüketmediğinizde selülit ile karşılaşmaktan kurtulabilirsiniz.
 • Selülit tedavisi için uzmanlardan yardım da alabilirsiniz. Selülit tedavi sürecini hızlandırmak adına profesyonel destek almanız büyük önem taşımaktadır. Yukarıda yazılan selüliti tetikleyen maddeleri gerçekleştirmediyseniz, selülit görülme vakalarında da kendi metodlarınızda selülitlerden kurtulmayı beceremediyseniz selülitlerin genetik faktörlerden kaynaklanma ihtimali yüksektir. Bu noktada da yapabileceğiniz en etkin işlem uzman bir hekime danışmaktır.

Şimdi bir yorum yapmak ister misin?