Tesettür Modası

Tesettür Modasında Fark Yaratmak

Tesettür Modasında Fark Yaratmak

Özenli olmaya her bayan dikkat eder. Fakat bu gerçekten bir yaşam tarzıdır. Ayrıca hayatlarında tesettüre önem veren hayatlarını bu yönde sürdüren kapalı bayanlar için her bulundukları mekanda şık olmak daha zorlaşır. Çünkü tesettürlü olmak hem bir yaşam tarzıdır hem de gerçek anlamda dikkat gerektiren çizgilere sahiptir. Tesettür konusu ince fakat belirgin çizgilere sahip olan önemli bir konudur. Tesettür her ne kadar kadınlar için algılansa da erkekleri de içeren bazı kurallar içermektedir. Bu nedenle tesettür giyimde erkeklere yönelik parçaların da yer aldığı görülmektedir. Kapalı bayanlar basit kurallara dikkat ederek olduğundan daha şık görünebilirken bu detaylar göz ardı edildiğinde gerçekten kaliteli parçalardan oluşan kombinlerinin sıradan olmasına neden olabilirler. Kapalı bayanlar kadar açık bayanlarda kıyafetlerin bazı kusurlarına dikkat ederek bunların ucuz görünmesini engelleyebilirler. Ufak fakat genel görüntüyü etkileyecek olan kusurlar ortadan kalktığında çok daha şık görünebilirsiniz.

Yılın ya da sezonun modası olan ve severek aldığınız kıyafetlerle her zaman iyi görünmeyebilirsiniz. Özellikle kapalı bayanlar bu konuya biraz daha eğilmelidir. Bu nedenle vücut tiplerini tanırken modeller arasında vücuda fazla oturmayan, renk açısından da dikkat çekmeyen parçalara yönelmelidirler. Tesettür elbiseler ve tesettür kıyafetlerde modellerden önce dikiş hatalarının olup olmadığına bakılmalıdır. Çünkü dikiş kusurları kumaş ne kadar kaliteli olursa olsun modelin kötü görünmesine neden olur. Özellikle tesettür elbiselerde dikiş kusurlarına, kişinin boyuna ve vücut tipine göre hareket edilmelidir. Dikiş hataları vücut proporsiyonun olduğundan kötü görünmesine  neden olur. Kıyafetlerin kalitesinin düşmesine neden olan diğer bir unsur ise aksesuarların taş, boncuk ve düğme gibi materyallerin fazla kullanılmasıdır. Bu detaylardan uzak sade kıyafetleri satın almalısınız. Zaten tesettürlü bayanların her zaman sade şıklığı tercih etmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Fakat bu kapalı bayanların şık görünmesini engelleyecek düzeyde olmamalıdır. Tesettür elbise ya da tesettür etek ve gömlek gibi kombinlerde sade kolyeler ya da şık broşlar kullanarak iyi görünebilirsiniz. Kapalı bayanlar tesettür kıyafetleri satın alırken ayrıca kumaş kalitesine ve kumaşın elbisenin modeline uygun olup olmadığına bakmalıdır. Çünkü her kumaş her elbiseye uygun değildir. Bu durum kıyafetin genel görüntüsünü yakından etkiler. Muhafazakar kesim denildiğinde önceleri kıyafet anlamında itici bir tarz düşünülmekteydi. Artık sektörün genişlemesi, kapalı bayanların hayatın her alanında yer alması ihtiyaçların artmasına bu da sektörün ilerlemesine neden olmuştur. Bu olumlu gelişme sayesinde çalışan, ev hanımı ya da öğrenci kapalı bayanlar bulundukları ortama ayak uyduran harika tesettür kıyafetleri giyebilmektedir. Ayrıca bu alanda yeni tasarımcıların da ürettiği kıyafetlerle artık kapalı bayanlar en az açık bayanlar kadar şık, tarz ve günün koşullarına uygun giyinebilmektedir.

Tesettür kıyafetlerin diğer kıyafetlere göre bol kesim olması nedeniyle kapalı bayanların kilolarına uygun giyinmeye daha fazla özen göstermesi gerekmektedir. Özellikle balık etli bayanların büzgülü kıyafetlerden kaçınması gerekir. Bol kollu ve açık renkli kıyafetler bu vücut tipine sahip olan bayanların olduğundan daha fazla kilolu görünmesine neden olur. Bu bayanların koyu renklere yönelmesi ve detaylardan uzak daha sade kıyafetleri tercih etmesi daha doğru olacaktır. Özellikle tesettür gömlek giymek isteyen bayanlar bunların altına bol pantolonlarla kombin yapmaları gerekiyor. Her iki kıyafetinde darlık oranına bakılmalı, genel duruşun iyi olduğu ölçüde kıyafetler kullanılmalıdır. Bu yıl yine tesettür gömlek ve elbiselerde bebe ile hakim yakalar, dantel detaylar kullanılırken bu detaylar kapalı bayanların daha zarif görünmesine yardımcı olmaktadır.

Şimdi bir yorum yapmak ister misin?