_tesettur-giyim-01

Tesettürde Güzel Giyinme Yöntemleri

İnsanların dünyaya bakış açıları, yaşama biçimleri, inanışları onları her konuda etkilemiştir. Bunun en büyük örneği insanları inanışlarına göre giyimlerindeki değişikliklerdir. İslam dinine göre bayanlar ve erkeklerin kendine özgü giyim şekilleri vardır. Bayanların İslam dine uygun giyinişlerine tesettür adı verilmektedir.

Son yıllarda kapalı giyinen bayanlar da modayı takip etmekteler. Modaya son yıllarda tesettür giyim kavramı girmiştir. Ünlü modacılar yeni kıyafetlerinde bu tür giyim modellerine de yer vermekteler. Birkaç yıl önce kapalı bayanlar hep aynı kıyafetleri giyinirken tesettürün odaya girmesiyle birlikte yeni kapalı kıyafetler tasarlanıp üretilmekte ve kapalı bayanlar kendi kişiliklerini yansıtan ve modaya uygun kıyafetler giymekteler. Modacıların tesettür giyime el atmasıyla birlikte üretilen tesettür kıyafetlerde o yılın modası olan renkler kullanılmaktadır. Önceden amaç sadece kapalı olmak iken moda kavramıyla birlikte artık hem kapalı giyinmek hem de modaya uygun giyinmek amaç olmuştur. Tesettür çeşitleri olarak birçok marka ve model piyasaya çıkmıştır.

Kapalı bayanlar kendilerine yakıştırdıkları başörtüsü, pardösü, tünik, eşarp ve etekleri istedikleri mağazalardan temin edebilirler. Kendi kişiliklerini yansıtan renkli, birbirinden güzel desenli, stilli kıyafetleri satın alabilirler ve modaya uygun giyinebilirler.

Tesettür giyim deyince insanların aklına ilk olarak eşarplar gelmektedir. Bayanlar tesettüre uygun olarak giyinmek için ilk olarak başlarını kapatırlar. Tesettür giyimde eşarp çok önemlidir. Bayanlar şık görünmek için eşarplarını kıyafetlerine ve aksesuarlarına uygun olarak seçerler. Son yıllarda birbirinde şık tarz ve moda olan eşarplar üretilmektedir. Tesettür kıyafetlerde de moda takip edilmektedir. Tesettür ürünü olan, tulumlar, ceketler, gömlekler şallar üretilmektedir. Bayanlar artık hem İslam dininin gereğini yerine getirirken hem de çevrelerini beğenisini kazanacak şekilde giyinmekteler.

Tesettür elbiseler, uzun kollu, beden oturmayan, bol, fazla gösterişli olmayan yakası kapalı elbiselerdir. Tesettür elbiselerde gösterişsiz, sade bir şıklık olmalıdır. Yani İslam dinine uygun bir giyim şekli olmalıdır. Aksi taktirde amaç sade modaya uygun bir şekilde giyinmek olur ve tesettür kelimesinin hiçbir anlamı kalmaz. Son yıllarda üretilen tesettür elbiselerinin yanında tesettür gelinlikler de üretilmektedir. İnsanlar düğünlerinde bu tür gelinlikleri giymek isterler.

Şimdi bir yorum yapmak ister misin?