TOPUK ÇATLAKLARI NASIL GİDERİLİR?

TOPUK ÇATLAKLARI NASIL GİDERİLİR?

ÇATLAYAN TOPUKLARA NE İYİ GELİR?

Topuk bölgesindeki cildin fazla kuru kalmasıyla ortaya çıkan bir durumdur. Günümüz yoğun temposun da ihmal ettiğimiz ayaklarımıza nemlendirici kremlerle bakım yapıp bu durumun önüne geçebilecekken,topuklar çatlayıp rahatsızlık vermeye başladığın da müdahale etmenin vakti gelmiştir,bile.. Çünkü artık canımız yanıyor ve hatta çatlaklar da kanamalar oluşmuştur.

Bu konuda faydalı olabilecek çok çeşitli kozmetik ürünleri piyasada mevcuttur. Bunların yanı sıra ev de uygulayabileceğimiz doğal bitkisel kürler de kullanılmaktadır.

Topuk çatlakları genellikle şu nedenlerden oluşur:

*Fazla kilolar (Ağırlık topuklara baskı yapar)

*Ev de çıplak ayakla dolaşmak

*Uzun süreli sandalet kullanımı

*Mevsimsel şartlar (kuru iklim)

*Yanlış ayakkabı seçimi (yüksek topuk)

*Yeterince sert olmayan topuk derisi

*Gebelik

*Aşırı ayakta durmak ve yürümek

*Egzama,mantar gibi hastalıklar

*Vitamin,mineral ve çinko eksikliği

*Şeker hastalığı ve troid sorunu

*Düz taban olmak

Bu gibi durumlar yüzünden ortaya çıkan topuk çatlakları;topuklar da kaşıntı,topuk derisin de dökülme,derinin sertleşmesi,topuk renginde değişme (sarı-kahverengi) ve çatlaklar da meydana gelen kanama şeklin de kendini gösterir.

Bu konuda sizlere faydalı olacak bir takım öneri ve bitkisel kürlerden bahsetmek istiyoruz.

Nemlendirici ihtiva eden kremler:

Yoğun nemlendiriciye sahip bir kremle topuklar da rahatlama sağlanabilir. Duş sonrası ayaklar henüz nemliyken,krem topuklara uygulanır ve daha iyi etki göstermesi için pamuklu bir çorap giyilmesi tavsiye edilir.

Vazelin yağı:

Yağlı içeriğinden dolayı vazelin topukta bir tabaka oluşturacaktır. Bu sayede nem içine hapsedilip,kurumuş ve çatlamış olan topuklar yumuşak bir hal alacaktır. Vazelin yağı uygulandıktan sonra muhakkak pamuklu bir çorap giyilmesi önerilir.

Zeytinyağı ve Bal kürü:

Bitkisel bir kür olan zeytinyağı ve bal kürü topukları yumuşatarak,çatlakları iyileştirir. Bir yemek kaşığı zeytinyağı ile bir çay kaşığı balı karıştırarak topuklarınıza uygulayın. Kürü topuklarınız da yirmi dakika kadar bekletin. Topuk derisi yumuşarken,aynı zaman da antibakteriyel özellik taşıyan bal,topuk çatlaklarını enfeksiyonlara karşı koruyacaktır.

Çeşitli bitkisel yağlar:

Topuk çatlaklarına iyi gelecek çeşitli bitkisel yağlar mevcuttur. Hindistan cevizi yağı,zeytinyağı,susam yağı kullanarak bu soruna çözüm bulabilirsiniz. Bu yağlar yatmadan önce uygulanması sayesinde cilde daha iyi nüfuz eder. Uygulama şekli şöyledir. Ayaklar sabunlu su ile yıkanır. Ponza taşı ile ölü deri iyice atılır. Güzelce durulanır,ayaklar kurulanır. Bahsettiğimiz yağlardan birini ayak tabanları ve topuklara uygulayın. Pamuklu bir çorap giyerek yatın. Sabah kalktığınız da topuklardaki farkı hissedeceksiniz.Bu işlemi çatlaklar yok olana kadar uygulayınız.

Pirinç unu ile Peeling yöntemi:

Peeling ölü derinin atılması için yapılan bir işlemdir. Ev de doğal yollarla hazırlayacağınız peeling size bu konu da yardımcı olacaktır. Bunun için ihtiyacınız olan bir fincan pirinç unu (kahve fincanı),bir çay kaşığı elma sirkesi ve bir çay kaşığı bal.Malzemeleri macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Eğer topuk çatlaklarının durumu çok vahim ise içerisine bir yemek kaşığı bademyağı ya da zeytinyağı ilave ediniz. ılık suda yaklaşık on dakika beklettiğiniz ayaklarınıza karışımı uygulayın. Bu uygulamayı hafta da bir kaç kez yapmanız durumun da gözle görülür iyileşmeyi fark edeceksiniz.

Ilık su uygulaması:

Akşamları yatmadan önce ayaklarınızı ılık suda bekletirseniz hem ayak kokusuna hem de topuk çatlağına karşı önlem almış olursunuz.Suyun sıcak olmaması gerekir çünkü sıcak su ayaktaki nem dengesini bozar. Ilık su uygulaması sonrası ayağınıza süreceğiniz nemlendirici kremde topuklarınıza iyi gelecektir.

Gliserin ve Gül suyu uygulaması:

Kozmetik ürünlerinin vazgeçilmezi olan gliserin içeriğindeki etken maddeler sayesin de cilde yumuşaklık hissi verir. Çeşitli vitaminler açısından zengin olan gül suyu (A,B3,C,D,E) aynı zaman da antiseptik,antioksidan ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Her iki malzemeden eşit miktarda katıp uygulayacağınız karışım topuklarınıza iyi gelecektir.

Su ve Limon:

Bir kova içerisine doldurduğunuz ılık suya,limon suyu ilave ekleyiniz. Suyun sıcak olmaması önemlidir çünkü nem dengesini bozar. Bu suda 15 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Ponza taşı ile ayağınızı ovunuz. Yıkayıp, kurulayınız. Bu uygulamaya devam etmeniz durumun da gözle görülür iyileşmeye şahit olacaksınız.

Muz kürü:

Çatlamış ve olgun bir bu konuda size yardımcı olacaktır. İyice ezdiğiniz muzu çatlak topuklarınıza uygulayın. Yaklaşık 15 dakika kadar cildi muzu emmesini bekleyin. Ilık su ile temizledikten sonra 5-10 dakika soğuk su da bekletin. Bu kürü bir kaç hafta süresince her gün uygulayın.

Bal:

Nemlendirici ve antibakteriyel özelliğe sahip olan bal kurumuş ve çatlamış olan topuklar için uygulanabilecek çok faydalı bir nimettir. Ilık su dolu kabın içine bir bardak bal eklenip iyice karıştırılır. Ayaklarınızı 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayınız. İyileşme gözle görülür hale gelene kadar haftada birkaç kere tekrar ediniz.

*Bal ve Süt kürü:

Topuklarda çatlak var ise ; bu kür günlük uygulanmalıdır. Ardından nemlendirici krem ile masaj yapılmalıdır. İki bardak süte bir bardak bal eklenir. İyice karıştırdıktan sonra ayaklar bu kürde bekletilir. 20 dakika bekledikten sonra bol ılık su ile durulanır. Çatlaklar iyileşinceye kadar bu kürü uygulamaya devam ediniz.

Ayakkabı seçimi çok önemlidir. Açık topuklu ayakkabılar giymekten kaçınılmalıdır. Pamuklu çoraplar tercih edilmelidir. Ciltteki kuruluktan kaynaklanan topuk çatlakları vücuttaki sıvı kaybından kaynaklanıyor olabilir. Su tüketimine çok dikkat edilmeli ve günde 8-10 bardak su içilmelidir. Ayakları kokulu sabunlarla yıkamaktan kaçınmalısınız. Çünkü bu gibi ürünler ayaktaki nemi azaltacak ve kuruluk oluşmasını sağlayacaktır. Çatlaklar artık günlük hayatınızı etkileyip yürümenize mani oluyorsa mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Sağlık güzel günlerde yeni yazılarımız da buluşmak üzere..

Şimdi bir yorum yapmak ister misin?