Yağlı ciltlere bakım tarifleri

Yağlı ciltlere bakım tarifleri

Yağlı ciltlere bakım tarifleri

Yağlı ciltlere bakım tarifleri


Tüm insanların yağ ve nem dengesi ergenlik dönemine kadar normal seviyededir. Fakat ergenlik dönemine geçişte cilt tipleri farklılaşır ve kimi insanlara kuru kimilerine iste yağlı cilt düşer. Bu bir sansızlık değildir. Cilt tipi konusunda en şanslılar normal cilde sahip olanlardır. Yağlı veya kuru cilde sahip olanlarda bir kaç bakım maskesi ile yağ ne nem seviyelerini dengede tutabilirler. Yağlı ciltler daha çok erkeklerde görülür ve tahriş edilmedikçe pek kırışıklık olmaz.
Cildin yağlı olması kalıtımsal bir durumdur. Yanlış ürün kullanımı, günlük bakımların ihmali, stres, metabolizma sorunları vb. şeyler ciltteki yağ oranını arttırır. Yağlı ciltlerde sivilce ve siyah nokta sıklıkla görülür. Genelde sivilceler ve siyah noktalar sıkılır, patlatılır ve bu oldukça zararlıdır. Otuz ve ellili yaşlarda gözenekler genişleyebilir ve zaman zaman sivilceler çıkabilir. Elli yaşın üstünde ise genelde cilt kalınlaşır, matlaşır, gözenekler büyür ve cilt sarkma yapar.
Günlük temizlik yağlı ciltler için oldukça önemlidir. Çünkü çevre kirliliği, makyaj artıkları gözenekleri tıkar ve siyah nokta oluşturur. Bu türdeki siyah noktalar temizlenmedikleri takdirde sivilceye dönüşür. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz günde iki kez cilt temizliğinizi mutlaka yapın.
Mikrodermabrazyon yağlı ciltler için çok uygun bir peeling yöntemidir. Üstelik hafiftir. Belirli bir basınç ile ince alüminyum hidroksit kristalleri püskürtülerek uygulanır.
Eğer yağlı bir cildiniz varsa cildinizi asla nemsiz bırakmayın. Mutlaka nemlendirici kullanın. Fakat nemlendiricinizi seçerken yüzdesi 10- 15i geçmeyen ürünler kullanmaya dikkat edin. Bu gibi nemlendiricilerin içinde silikon bulunur.

Yağlı ciltler için evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz maskelerde var;
Sirke toniği: 8 yemek kaşığı kaynar suyu 1 yemek kaşığı elma sirkesiyle karıştırıp etkili bir tonik elde edebilirsiniz.
Maden suyu da içerdiği minerallerle oldukça faydalı bir toniktir.
Yumurta akı maskesi: bir yumurtanın akını sarısından ayırın ve iyice çırpın içine bir çay kasığı limon suyunu ekleyip bekletmeden yüzünüze ve boynunuza sürün.
Yoğurt maskesi: yağlı cildi sakinleştirmek için 1 çay kaşığı yağsız sade yoğurdun içine arpa ununu ekleyip cildinize sürmeniz yeterli.
Kil maskesi: kili direk sulandırarak kullanabilirsiniz.

Şimdi bir yorum yapmak ister misin?